Nesmyslné verze vozů jsou stále častější. Mnohdy postrádají smysl

Nabídka klasických sériově vyráběných modelů může být u řady automobilek doplněna o různé doplňkové verze vozů, které mají za cíl se od těch standardních odlišit. Mnohdy designem, vlastnostmi, ale třeba i výbavou. Pokud je vše pojato tak, že auto opravdu odpovídá svému zaměření, nelze takovým verzím nic vytknout. Stále častěji se ale v portfoliu automobilek objevují verze, které mnohdy postrádají smysl. Na dvě hlavní se podíváme.

Sportovní verze vozů

Napříč automobilkami mohou nést různá označení. Mnohdy také takový vůz poznáme i podle různých doplňků, či třeba specifické barvy. Na první pohled opravdu může působit sportovním dojmem. Vozů, které jsou opravdu sportovními verzemi, je řada. Je to patrné i na jejich výkonech, na jejich vzhledu, i jízdních vlastnostech.

A potom tu jsou vozy, které jsou sportovní v podstatě jenom naoko. Pár designových prvků v exteriéru, rádoby sportovní sedačky v exteriéru a výkon, který se o moc více neliší od vrcholné motorové verze, kterou lze mít v jakémkoliv sériovém modelu. Rozum stát zůstává nad tím, když je jako sportovní verze označeno velké SUV. Sportovní jízda ve velkém robustním autě postrádá smysl už z principu. Přesto řadu takových modelů na trhu najdeme.

Mohlo by vás zajímat:  Začátek školního roku vítají řidiči kamionů i osobních aut. Mnoho komplikací pro ně končí

Terénní verze vozů

O tom, že současné vozy SUV do terénu až tak moc nejsou, o tom není pochyb. Spíše najdou uplatnění na zpevněných cestách, než mimo ně. Kdo by snad potřeboval s vozem i do terénu, může ho zaujmout nabídka různých verzí do terénu, které vycházejí z klasických sériových modelů. Opět platí, že jsou automobilky, které jsou ve svých úpravách důsledné, a s takto modifikovanou verzí se skutečně nemusíte bát mimo sinici vyjet.

A potom tu jsou ty nepovedené, spíše kosmeticky upravené varianty vozů, které mají budit dojem, že jsou určené do terénu, ale realita je zcela jiná. Najdeme na nich pár plastových a ochranných prvků a tím řada vylepšení často končí. Zcela nepochopitelný může být i fakt, že u řady aut v této úpravě není oproti sériovým modelům ani upravena světlá výška vozu, nehledě na fakt, že jsou i auta, u kterých dokonce ve verzi do terénu nenajdeme pohon 4×4.

Zákazníci je chtějí

Jaký je vlastně důvod, proč automobilky vůbec nabízejí takové spíše jenom kosmeticky upravené sportovní, nebo terénní verze svých vozů? Je to jednoduché. Poptávka. Jsou zákazníci, kteří mají o takové vozy zájem. Ať už jenom proto, že se chtějí odlišit, nebo z důvodu, že si možná skutečně myslí, že mají něco výrazně lepšího, než je klasický sériový model. A tak dokud bude poptávka, bude i nabídka.

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora