Nesmyslné verze vozů jsou stále častější. Mnohdy postrádají smysl

Car 3319555 1280

Nabídka klasických sériově vyráběných modelů může být u řady automobilek doplněna o různé doplňkové verze vozů, které mají za cíl se od těch standardních odlišit. Mnohdy designem, vlastnostmi, ale třeba i výbavou. Pokud je vše pojato tak, že auto opravdu odpovídá svému zaměření, nelze takovým verzím nic vytknout. Stále častěji se ale v portfoliu automobilek objevují verze, které mnohdy postrádají smysl. Na dvě hlavní se podíváme.

Sportovní verze vozů

Napříč automobilkami mohou nést různá označení. Mnohdy také takový vůz poznáme i podle různých doplňků, či třeba specifické barvy. Na první pohled opravdu může působit sportovním dojmem. Vozů, které jsou opravdu sportovními verzemi, je řada. Je to patrné i na jejich výkonech, na jejich vzhledu, i jízdních vlastnostech.

Mohlo by vás zajímat:  Tresty za alkohol při řízení jsou u nás směšné. V některých zemích hrozí i odnětí svobody

A potom tu jsou vozy, které jsou sportovní v podstatě jenom naoko. Pár designových prvků v exteriéru, rádoby sportovní sedačky v exteriéru a výkon, který se o moc více neliší od vrcholné motorové verze, kterou lze mít v jakémkoliv sériovém modelu. Rozum stát zůstává nad tím, když je jako sportovní verze označeno velké SUV. Sportovní jízda ve velkém robustním autě postrádá smysl už z principu. Přesto řadu takových modelů na trhu najdeme.

Terénní verze vozů

O tom, že současné vozy SUV do terénu až tak moc nejsou, o tom není pochyb. Spíše najdou uplatnění na zpevněných cestách, než mimo ně. Kdo by snad potřeboval s vozem i do terénu, může ho zaujmout nabídka různých verzí do terénu, které vycházejí z klasických sériových modelů. Opět platí, že jsou automobilky, které jsou ve svých úpravách důsledné, a s takto modifikovanou verzí se skutečně nemusíte bát mimo sinici vyjet.

Mohlo by vás zajímat:  Kuny od auta odradí vůně do toalety. Stačí ji nainstalovat do motorového prostoru

A potom tu jsou ty nepovedené, spíše kosmeticky upravené varianty vozů, které mají budit dojem, že jsou určené do terénu, ale realita je zcela jiná. Najdeme na nich pár plastových a ochranných prvků a tím řada vylepšení často končí. Zcela nepochopitelný může být i fakt, že u řady aut v této úpravě není oproti sériovým modelům ani upravena světlá výška vozu, nehledě na fakt, že jsou i auta, u kterých dokonce ve verzi do terénu nenajdeme pohon 4×4.

Mohlo by vás zajímat:  Chránit auto před krádeží lze jeho poškozením, pojištěním nebo bezpečnějším parkováním

Zákazníci je chtějí

Jaký je vlastně důvod, proč automobilky vůbec nabízejí takové spíše jenom kosmeticky upravené sportovní, nebo terénní verze svých vozů? Je to jednoduché. Poptávka. Jsou zákazníci, kteří mají o takové vozy zájem. Ať už jenom proto, že se chtějí odlišit, nebo z důvodu, že si možná skutečně myslí, že mají něco výrazně lepšího, než je klasický sériový model. A tak dokud bude poptávka, bude i nabídka.

Zdroj: Autorský text
David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora