Nešvary českých řidičů se týkají i směrovek, řada z nich je neumí správně použít

Pravidla pro používání směrovek nejsou mnoha českým řidičům tak úplně jasná. A tak mohou blinkry v některých situacích vyvolat na silnici pořádný zmatek. Třeba když hlavní silnice mění směr v bodě, kde se k ní připojuje vedlejší komunikace takovým způsobem, že z pohledu řidiče je vlastně pokračováním přímého směru. V takovém případě většina z nás blinkr nespustí, pokud jede po hlavní. A to je jedna z obvyklých chyb. I na takovéto křižovatce, kterou řada z nás ani za křižovatku nepovažuje, je třeba použít příslušnou směrovku.

Odbočování z kruhového objezdu

Statistiky nehodovosti, ale také videozáznamy z tuzemských kruhových objezdů dokládají smutnou skutečnost, že někteří čeští řidiči si nevědí rady ani s bezpečným a správným průjezdem tohoto typu křižovatky. A to přesto, že kruhových objezdů najdeme v České republice opravdu hodně, zejména na okrajích větších měst a obcí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Z videozáznamů je patrné, že asi deset až patnáct procent řidičů zapomíná při sjíždění z kruhového objezdu zapínat blinkr. Naštěstí jej však používají alespoň při přejíždění z pruhu do pruhu na větších několikaproudých kruhových objezdech. Pokud nicméně řidič při odbočování z kruhového objezdu na blinkr zapomene, nikoho tím přímo neohrozí. Zpomalí však dopravu, neboť nedá čekajícím řidičům najevo, že budou moci na tento typ křižovatky vjet.

Mohlo by vás zajímat:  Málokterý řidič půjčí své auto dítěti s čerstvým řidičákem. Vždy upřednostní peníze před jeho bezpečím

Na dálnici vždy

Při změně pruhu na dálnici je třeba směrovky používat vždy, a to i když kolem vás nejsou žádná další vozidla. V České republice vám sice projde, když na blinkry v takové chvíli zapomenete, ale v řadě evropských států vás mohou zaznamenat dálniční kamery a dostanete pokutu. Používání směrovek na dálnici by měl být automatismus každého řidiče, který používáte bez přemýšlení. Neměli byste kontrolovat, zda se kolem vás pohybují jiní řidiči, a teprve pak se rozhodnout, zda blinkry použijete.

Zdroj obrázku: Pixabay