Nezávislé crash testy ukazují nesmyslnost celého systému, na který doplácí především jednotlivé automobilky

Bezpečnost vozu je často jeden z parametrů při výběru nového auta. Zjistit, jak na tom konkrétní auto je, by mělo být díky systému hodnocení Euro NCAP velmi jednoduché. Ukazuje se, že tyto nezávislé crash testy ale příliš dobrou vypovídající hodnotu nemají.

Samá dokonalá auta

Když se podíváme na to, jak se dařilo novým autům například v posledním roce, tak všechny vozy dopadly víceméně stejně. Hodnocení Euro NCAP využívá hvězdičkovou škálu hodnocení. A většina vozů, až na několik drobných výjimek, dostala plný počet hvězd. Málokdo se následně pídí po detailním hodnocení. A tak podle udělených hvězd může kupující nabývat dojmu, že všechna auta jsou vlastně stejně dobrá, jelikož jsou stejně bezpečná.

Papírově nebezpečná auta

Nezávislé testy Euro NCAP však mohou také z běžných vozidel dělat nebezpečná auta. Dokonalou ukázkou je nedávný test vozu Renault Zoe. Zde automobilka doplatila na to, že auto již vyrábí dlouho a pouze ho faceliftuje. V roce 2013, v době uvedení na trh, totiž auto dostalo plný počet hvězd. Letos, po faceliftu, už nedostalo ani jednu. Přitom jde o stejné auto. Znamená to jediné – většina aut z předchozích let by patrně také neprošla a na papíře by byla označena jako nebezpečná. Přitom dříve v požadavcích na bezpečnost excelovaly.

Mohlo by vás zajímat:  Výběr výbavy nového vozu pomocí konfigurátoru je téměř nemožný, a od koupě může dokonce odradit
Zdroj obrázku: Freepik

Bezpečnost? Ale pro koho?

Dříve bylo prioritou aut to, aby ochránily toho, kdo je uvnitř. Tedy řidiče a ostatní pasažéry. I to se poslední roky mění a mezi parametry hodnocení patří také důraz na ochranu chodců, pokud dojde ke srážce. V neposlední řadě jsou hodnoceny i aktivní bezpečnostní prvky, jako různé senzory a systémy autonomního brzdění. Pokud je hodnocené auto nemá v základu, ale pouze jako příplatek, může počítat s tím, že jeho hodnocení nebude nijak dobré. I toto je příklad Renaultu Zoe, který na tento směr doplatil, a hodnocení Euro NCAP dělá z auta nebezpečný dopravní prostředek.

Zdroj: https://www.euroncap.com/en/ratings-rewards/latest-safety-ratings/, https://www.whatcar.com/news/renault-zoe-scores-zero-stars-for-safety/n19724