Neznámá Lada Granta překvapuje ohromným výkonem. Do prodeje však nemůže

Když se řekne Lada, každý si patrně vybaví typický Žigulík, na který by mnoho majitelů nejraději zapomnělo. Nejde však o jediný model automobilky. Známá je například i Lada Niva, která už je na tom hlavně co do terénních vlastností o mnoho lépe. A potom je tu také Lada Granta, což je model, který pro našince nemusí být úplně známý.

V mnoha různých verzích

Sériový model Niva Granta není v podstatě ničím výrazně výjimečný. Jde o průměrné auto, které má motor o objemu 1,6 litru s výkonem pouze 87 koní. Zaujmou karosářské verze, protože aktuálně se dá tato ruská Lada pořídit jako hatchback, sedan, ale také jako liftback a samozřejmě kombi. A potom je tu ještě jedna verze, která už pod kapotou nemá takto slabý motor, a vypadá o poznání zajímavěji než klasický sériový model.

Zdroj obrázku: MR Motorsport

Lada s výkonem 340 koní

Pokud byste někomu řekli, že víte o Ladě s výkonem 340 koní, patrně vás bude mít za blázna, nebo si představí dílo milovníka tuningu, který se rozhodl upravit své obyčejné auto na skutečnou bestii. Ale o nich někdy jindy. Máme na mysli Ladu, která bude jezdit závody rallye. A to pod stájí MR Motorsport, která si nechala toto typické ruské auto upravit k obrazu svému. A to znamená, že pod kapotou se nyní nachází osmnáctistovka s výkonem ohromujících 340 koní. Vzhledem k tomu, že auto váží jenom 1 254 kilogramů, je to slušná porce.

Zdroj obrázku: MR Motorsport

Změnil se i vzhled

Klasická Lada Granta se dá označit za celkem běžné, tuctové auto. V případě této závodní úpravy však došlo k inovacím nejenom pod kapotou, ale také v interiéru a rozhodně i v exteriéru. Karoserie je výrazně širší a nechybí také řada nových prvků, jako jsou nárazníky, ale i spojler, který má pochopitelně i svou praktickou funkci. Jen škoda, takhle nevypadá sériová verze, hned by bylo o co stát a pověst automobilky Lada by se dost možná i výrazně zlepšila.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora