Nezvyklé zvuky motoru vyděsí nejednoho motoristu. V servisu čeká řidiče úsměvné vysvětlení

Man Looking Engine Car With Open Hood

Je správné, když si řidič u svého vozu všímá jakýchkoliv změn. A ještě správnější je, když dojde k něčemu nestandardnímu, zamířit do servisu. Jakákoliv závada, pokud je řešena včas, může být odstranitelná levněji i jednodušeji, než když se problém nechá zajít až do extrému. Jsou ale i případy, kdy do servisu raději nejezdit. Nemá to smysl.

Problém s hlučností motoru

Problémů, se kterými se lze v souvislosti s autem potýkat, je celá řada. Většina lidí se pochopitelně znepokojí ve chvíli, kdy zjistí problémy s motorem. Celkem jasným projevem, že něco není v pořádku, jsou nestandardní zvuky, vibrace, nepravidelný chod nebo to může být také nadměrná hlučnost motoru. Ta může ukazovat na problém, stejně jako se může jednat o jev, který je zcela banální a běžný.

Mohlo by vás zajímat:  Při únavě za volantem sáhnou řidiči po známých nápojích, které ale nejsou dobrým řešením

Problémy studených startů

Zatímco v létě řidiče nadměrná hlučnost motoru netrápí, v zimě je to jinak. Právě nastartování studeného motoru může být spojeno s jeho znatelně vyšší hlučností. Pokud k ní dochází opravdu jenom v situacích, kdy je motor studený a po zahřátí nadměrná hlučnost pomine, není důvod se znepokojovat. V takovém případě do servisu není nutné jet, jelikož hluk studeného motoru je v podstatě standardní. Podobné vyjádření lze čekat i po návštěvě servisu.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč je motor hlučnější?

Důvodů, proč je studený motor hlučnější, je celá řada. Prvním důvodem může být to, že po studeném startu je motor držený ve vyšších otáčkách, které se postupem času snižují. Právě toto jeho vyšší vytočení z důvodu bohatší palivové směsi může motoru přidávat na hlučnosti.

Mohlo by vás zajímat:  Zajíždět do garáže je třeba pouze jedním směrem. Jen v takovém případě neriskujeme zdravotní problémy

Opomenout nelze samozřejmě teplotu oleje, a tedy o něco nižší schopnosti jeho mazání. I tady může být původ o něco vyšší hlučnosti, která s přibývající teplotou pomine. Problém s hustším olejem ale může souviset i s převodovkou, kde je potřeba mazání. I tady může vznikat vyšší hluk do doby, než teplota oleje a jeho vlastnosti budou optimální.

Zdroj: https://erautocare.com/why-does-my-car-make-noises-in-the-winter/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora