NIO – čínská obdoba Tesly – se dostává do finančních problémů

Značka NIO, která by se dala označit za „čínskou Teslu“, má finanční potíže, které se nejspíše budou dále prohlubovat. Sice její auta opravdu zákazníky na trhu zaujala a příjmy se zvyšují, ale s nimi ještě více rostou výdaje. Jen minulý týden padnuly akcie této automobilky o 30 procent a v dalším hospodářském kvartálu podle odhadů klesnou tržby až o 60 procent.

Čínský prodej je v nesnázích

Čína se celkově potýká s rozjezdy startupů, které sice vypadají velice nadějně, ale mnohdy se mohou stát samostatně neudržitelné – například NIO je navzdory svým problémům stále nejúspěšnějším startupem na čínském trhu v oblasti elektromobilů. Otázkou tak je, zda bude dále bez ohledu na prosperitu firma fungovat nebo zda se rozloučíme s jejími vozy, jako je například:

  • sporťák NIO EP9
  • Velké SUV NIO ES8
  • Menší SUV NIO ES6

Příčina finančních problémů

Kromě podpory velkého množství firem v Číně, které mohou přinést sice ohromné a opravdu konkurenceschopné výsledky, čehož jsou vozy NIO důkazem, ale dostávají se do finančních problémů, je situace v případě této automobilky spojena i s jinými faktory. Velké částky, které NIO zainvestovala zpočátku do svého rozvoje, totiž nebyly k jejich smůle konečné a infrastruktura vysoké kvality jako například dobíjecí stanice s výměnou vybitých akumulátorů do několika okamžiků, stojí velké peníze.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora