Nissan bude vyrábět Leaf také v Sunderlandu

Nissan Leaf, který jednoduše nabijete ze zásuvky, již z našich stránek znáte, stejně jako jeho modernizovanou verzi. Dodnes však platilo rovnítko, že Leaf pro Evropu sjíždí z pásů továrny v Japonsku. To se ale s příchodem modernizace mění… 

Nissan Leaf se bude totiž pro Evropu exkluzivně vyrábět v britské továrně v Sunderlandu po boku crossoverů QashqaiJuke a malého MPV Note. Kromě automobilu se budou v Británii vyrábět také lithium-iontové baterie na jeho pohon. 

S přesunem výroby se do Evropy dostal také již dříve avizovaný facelift. Ten se vzhledu dotknul jen velmi okrajově a zaměřil se spíše na techniku. Nissan tvrdí, že provedl více než 100 změn oproti původnímu Leafu, který se k nám dovážel z Japonska. 

Mezi největší novinky patří zcela nový pohonný systém, jehož výkon sice zůstal stejný, ale jednotka je nyní o 80 kg lehčí a zabírá méně místa. To dovolilo zvětšit objem zavazadelníku ze 330 na 370 litrů. Dále bylo třeba optimalizováno řízení a řazení, aerodynamika karoserie (odpor vzduchu klesl z cx = 0,29 na cx = 0,28) nebo systém rekuperace brzdné energie. Evropský Leaf má oproti svému předchůdci navíc zvětšený dojezd ze 175,4 km na 199,5 km a za příplatek si můžete koupit rychlonabíječku baterií. 

Mohlo by vás zajímat:  Volkswagen představuje plug-in hybridní verzi Golfu

Nissan také rozšířil výbavu o nový stupeň Visa, která doplňuje stávající stupně s označením Acenta respektive Tekna. Již dříve Nissan avizoval, že evropský Leaf by měl zlevnit o 3000 euro (cca 77 000 Kč), ale jestli to dodrží, na to si musíme počkat až do Ženevy

Zdroj: Nissan