Nissan testuje lak, odolávající nečistotám

Mytí vozu není žádná zábava. A navíc stojí peníze. Společnost Nissan proto začala testovat inovativní technologii laku, který by měl umět odpuzovat bláto, déšť a každodenní špínu. Řidiči by tak možná už nikdy nemuseli svůj vůz mýt!

Speciálně vyvinutý superhydrofobní a oleofobní lak byl aplikován na nový Nissan Note. Vznikl tak první samočisticí vůz na světě. Za účelem zhodnocení efektivity superhydrofobního přípravku pro možná použití v praxi otestují konstruktéři v technickém středisku Nissan Technical Centre Europe samočisticí model Note během nadcházejících měsíců v nejrůznějších podmínkách.

Společnost Nissan je první automobilkou, která technologii nazvanou Ultra-Every Dry na karosérii aplikovala. Ochranná vrstva vzduchu, která se vytváří mezi lakem a okolím, účinně brání tomu, aby se na povrchu vozu zachytávala voda a silniční nečistoty, které se projevují tvorbou špinavých skvrn.

Není to poprvé, co byla u modelu Note použita samočisticí technologie. Zadní kamera vozu je funkcí umývání a ofukování již vybavena. Tato funkce automaticky udržuje pomocí vody a stlačeného vzduchu objektiv kamery čistý, aby zajistila, že bezpečnostní systémy modelu Note budou fungovat za jakýchkoli okolností.

Unikátní lak nabízí společnost UltraTech International Inc, zatím vykazuje velmi dobrou reakci na déšť, aerosol, mráz, mrznoucí déšť i stojící vodu. I když se zatím neplánuje nasazení této technologie do standardní výbavy, bude společnost Nissan zvažovat uvedení laku jako volitelného doplňku v rámci poprodejních služeb.

Marketingová manažerka pro model Nissan Note Geraldine Inghamová k tomu dodává následující: „Nissan Note byl pečlivě zkonstruován tak, aby zákazníkům ulevil od stresu při jízdě. Konstruktéři společnosti Nissan nikdy nepřestávají vymýšlet nové způsoby, jak rodinám ulehčit život. Jsme odhodláni popasovat se s problémy, kterým musí denně čelit naši zákazníci, a jsme kdykoli připraveni testovat nové technologie, jako je tento skvělý lak.“

##note_lak##

Zdroj: Nissan

Mohlo by vás zajímat:  Nikdo netušil, že UPS už několik měsíců využívá pro rozvoz samořiditelná auta. Začala s tím v květnu