Nízké teploty a vlhkost způsobují zamlžení oken. Tyto rady vám pomohou

Máme tu dobu, kdy teploty klesají dolů, čímž může snadno dojít k zamlžení oken vozidla. Existují vozidla, která si se zamlženým sklem umí dokonale poradit, ale ne všechny tuto schopnost mají. Tak či tak je jízda se zamlženým sklem velký risk. Z toho důvodu vám nyní nabídneme pár rad, které vám se zamlženými okny pomohou.

Za zamlžení může zvýšená vlhkost

Chladné období je zde. S tím je spojená také nižší teplota, která nás nutí vydechovat chladný vzduch. Proč se zamlžují okna automobilu? Je to způsobené zvýšenou vlhkostí vzduchu v kabině vozidla. V případě, že jsou okna relativně teplá, k zamlžování nedochází. Pokud si ovšem sednete do chladného auta, zejména nyní v ranních hodinách, k zamlžení s největší pravděpodobností dojde. Dojde totiž ke kondenzaci vzdušné vlhkosti na vnitřní straně oken vozidla.

Pokud si tedy v zimě sednete za volant vozidla, buďte si jistí, že během chvíle po nastartování, bude zejména vaše přední sklo zamlžené. Takové zamlžené přední sklo umí pěkně potrápit, budete-li ovšem dodržovat následující rady, problémy se zamlžením se vám vyhnou.

Zapněte ventilaci a klimatizaci

První radou je správné používání ventilace vozidla. Mlžení skla vzniká nejčastěji při mrazivém nebo vlhkém počasí. V tomto případě:

  • přepněte ventilaci na foukání jen na přední sklo
  • nasměrujte mřížky ventilace směrem k danému oknu
  • vypněte vnitřní cirkulaci (vlhký vzduch bude proudit ven z auta)

Možností je také použití klimatizace, která vysušuje vzduch. Díky tomu se zbavíte mlhy mnohem rychleji.

Zapomeňte na vodu a utírání rukávem

Pokud si v takovém chladném období nosíte do auta vodu, neděláte dobře, aspoň tedy trápí-li vás mlha na oknech. Podporujete tak ve vozidle vznik vlhkosti. Nošením vody máme na mysli především sníh z bot a lyží, mokré oblečení aj. Než tedy usednete na sedačku, zkontrolujte si, zda nic z toho nemáte.

Mohlo by vás zajímat:  Nico Rosberg testuje elektrický závodní vůz ID.R

Při odstraňování mlhy se snažte být důslední a zbavte se jí na všech oknech. Zapněte odmlžování zadního okna, a pokud máte možnost odmlžení zpětných zrcátek, udělejte i to. V žádném případě se nedoporučuje utírat okénka rukávem nebo hadrem zevnitř. Existuje celá řada speciálních přípravků, která vám s odstraněním mlhy pomůže. Většinou je koupíte na benzinové pumpě. Snažte se mít v autě vždy aspoň jeden přípravek jako pojistku.

Udržujte sklo čisté a zdravé

Pokud chcete mít opravdu čistá a průhledná skla, pravidelně je utírejte. V opačném případě vám ani sebevětší foukání nepomůže. S tím souvisí péče o sklo, které je zárukou bezpečné jízdy. Zpozorujete-li sebemenší prasklinu, ihned to začněte řešit. V zimě by se vám to totiž mohlo pěkně vymstít.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora