Noční můra všech řidičů – která města jsou nejucpanější a kde se nejdéle načekáte?

Kolony a ucpaná města jsou noční můrou všech řidičů. Obzvlášť při vysokých teplotách se situace, kdy zůstaneme hodinu čekat ve frontě na semafor, může stát až nebezpečnou. Jsou města, která jsou svou příšernou dopravní situací vyhlášena – společnosti INRIX sestavila žebříček těch nejhorších.

V některých městech se načekáte

V létě spousta lidí vyráží ven, ať už na krátký výlet nebo na delší dovolenou. Chvíle, kdy zůstane uvězněn uprostřed ucpané betonové džungle, se ale všichni děsí. Navíc se zdá, že se ucpaným městům snad ani nedá vyhnout – alespoň v některých městech je situace až kritická.

Společnost INRIX zmapovala nejucpanější města na světe. Pokud plánujete návštěvu některého města v horní části žebříčku, měli byste se alespoň pokusit vyhnout dopravní špičce – nebo vybrat méně vytíženou trasu. V opačném případě byste měli počítat s delším zdržením.

Žebříček INRIX

Společnost INRIX se nezaměřila jenom na Evropu, ale na celý svět. Společnost INRIX vypočítala Impact Rank, který se skládá především z celkové populace vybraných měst a celkového dopadu dopravní ucpanosti. Jejich data zahrnula:

  • 6 kontinentů
  • 38 států
  • Více než 200 měst

Společnost INRIX vzala v úvahu spoustu aspektů. Mezi zohledněné aspekty patří například čas, který obyvatelé města stráví ročně čekáním na silnicích, za jak dlouhou dobu ujede řidič v daném městě jednu míli v době špičky (jedna míle je 1,6 kilometru) a jaká je celková rychlost takového cestování.  Dalším důležitým aspektem, který se do výzkumu započítal, byl i aspekt finanční ztráty, kterou utrpí při zacpaných městech například logistické firmy.

Tři nejucpanější města světa

Na vrcholu nelichotivého žebříčku se umístila Moskva. Toto hlavní město Ruska má tak ucpané silnice, že jen 1,6 km ujedete v průměru za dlouhých 5 minut a vaše rychlost se bude pohybovat kolem 17 km/h. Moskva si titul nejucpanějšího města na světě vysloužila už loni a letos jej pouze obhájila.

Mohlo by vás zajímat:  Zbavit se na ulicích vraků není nic snadného. Zákony situaci paradoxně ztěžují

Pokud bychom ale vynechali ostatní parametry a zaměřili se jenom na počet hodin strávených na ucpaných silnicích, tak i vedoucí Moskvu předčí Bogota, která se celkově umístila na 3. místě. V Bogotě stráví řidiči na ucpaných silnicích 272 hodin ročně. To je více než jedenáct dnů.

Na 2. místě se umístil Istanbul. V tomto tureckém městě se připravte na to, že jedna míle vám ve špičce zabere klidně až 6 minut, a dokonce pojedete ještě o jeden kilometr pomaleji než v Moskvě. Na druhou stranu se obyvatelé Istanbulu ročně v kolonách načekají „jenom“ 157 hodin.

Další města, kde je to ve špičce za trest

Již tradičně se na vysokém místě umístil Londýn, který je (alespoň co se Evropy týče) svojí špatnou dopravní situací proslulý. Ve špičce se nedostanete na více, než 11 km/h. Dobře neskončil ani Řím, který patří mezi turisticky nejoblíbenější místa – což může být částečně důvodem, proč se umístil na 5. místě.  Do první desítky se vlezl i Berlín a Paříž.

Ani Česká Praha neskončila moc pozitivně. V rámci Evropy se umístila na 21. místě. V celosvětovém porovnání je, co se dopravy týče, 46. nejhorší.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora