Nosiče na kola musí splňovat několik podmínek. Jinak jsou důvodem k udělení pokuty

Car With Bicycles Highway Poland

Cyklistická sezona sice pomalu ale jistě končí, ale týká se to jen té středoevropské. V evropské části Středomoří naopak teprve teď nastávají příjemné teploty, a tak do Řecka, jižních regionů Itálie nebo třeba na jih Pyrenejského ostrova vyrážejí cyklisté z celé Evropy. Počet Čechů, kteří tráví podzim na kolech někde v zahraničí, také rok od roku roste, byť byl tento trend pochopitelně přerušen pandemií koronaviru. Před cestou do zahraničí s koly na autě však hrozí riziko mastné pokuty. Na vině může být nevhodný nosič na kola.

Mohlo by vás zajímat:  Správné používání klimatizace zajistí komfort, ušetří palivo a předejde nachlazení

SPZ musí být vidět

Za špatný nosič vám hrozí pokuta i v České republice, ale ještě donedávna tento přestupek relativně procházel. A ani dnes se na něj policisté příliš nezaměřují. Jde o to, že zadní SPZ auta musí být za všech okolností dobře vidět, tedy i v případě, že na kufru máte připevněný nosič kol a na něm bicykly. Výše pokuty se v různých evropských zemích liší, ale může dosáhnout i několika set euro. Navíc ji můžete za jednu cestu dostat několikrát.

Mohlo by vás zajímat:  Správně nastavená opěrka hlavy zvyšuje bezpečnost v autě
crossover-car-with-two-road-bicycles-loaded-rack-parked-coastal-road
Zdroj obrázku: Freepik

Pozor na levné nosiče

Nosiče, které se běžně prodávají v České republice, mají homologaci, a tak by u nich žádná pokuta hrozit neměla. Ne každý však nakupuje střešní nosič v českém obchodě, stále více lidí si je objednává na internetu, kde mohou snáze nakoupit o poznání výhodněji. Přes internet je pak možné nakoupit nosič, který je sice o poznání levnější než ty, které jsou na našem trhu běžně dostupné, ale přísná evropská pravidla nesplňuje.

Zvažte alternativy

Chcete-li mít jistotu, že s vaším nosičem nebudete mít potíže ani v zahraničí, je lepší sáhnout po některé alternativě. Nabízí se třeba střešní nosiče. Ty sice neblokují SPZ, ale mají negativní dopad na jízdní vlastnosti vozu i jeho spotřebu, a navíc s nimi nebudete moci zajíždět do garáží. Výhodnější tak může být pořízení vozíku na kola, který mimo jiné nabídne také další zavazadlový prostor. Ten vám při cestě na dovolenou může přijít vhod.

Zdroj: https://www.caranddriver.com/car-accessories/a37806943/bike-racks-for-the-car/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora