Nová ochrana proti kradení aut – Toyota se chystá použít slzný plyn

Česká republika bohužel patří k zemím, kde je kradení aut téměř na denním pořádku. Jejich majitelé tak často hledají co nejefektivnější způsob, jak případnému ukradení jejich čtyřstopého miláčka zabránit. Zdá se, že by jim v této snaze mohla výrazně pomoci automobilka Toyota – podala totiž žádost o patent na systém parfémování interiéru vozu, jehož součástí by měl být i slzný plyn, který se v takovém případě automaticky spustí.

Jak to bude fungovat?

Podle amerického Autoblogu, který odkazuje na žádost o patent, která byla Toyotou podána v srpnu loňského roku, by nový systém měl slzný plyn do interiéru vpustit v případě, že by imobilizér automobilu detekoval nesprávné nastartování motoru. Neoprávněnému vniknutí do vozu systém tedy nezabrání, ale zloději s vozem zcela jistě neodjedou, naopak z něj co nejrychleji utečou.

Vypadá to tedy sice jako velmi zajímavá prevence ukradení vozidla, ale přesto se nad inovativním systémem vznáší jeden otazník – jak spolehlivě bude vůz schopen odhalit neoprávněný start. V dnešní době totiž mnoho krádeží probíhá takzvaným „bezklíčovým přístupem“, při němž zloději přimějí vozidlo „myslet si“, že jde o normální start, a existují zprávy o tom, že proti tomuto způsobu krádeže nový systém Toyoty účinný není.

Vůně na přání

Nesmíme ale zapomínat na to, že hlavní funkcí nového systému má být parfémování interiéru vozidla, kdy podle mobilního telefonu řidiče má automobil rozpoznat, kdo v něm sedí, a na základě toho pak pustit do interiéru oblíbenou vůni této osoby. Další součástí tohoto systému má být i deodorizér, který tuto vůni následně neutralizuje dříve, než do vozidla sedne někdo jiný.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora