Nová Panamera na Severní smyčce Nürburgringu dosahuje rekordního času na kolo

P20 0424

Porsche prověřilo výkon a jízdní schopnosti nové Panamery dokonce ještě před světovou premiérou vozu: zkušební jezdec Lars Kern (32) za volantem sériově vyráběného vozu jen v lehkém maskování absolvoval kompletní kolo legendární Severní smyčky Nürburgringu (20 832 metrů) přesně za 7:29,81 min. Uvedený čas, tentokrát ověřený notářem, se do oficiálního žebříčku firmy Nürburgring GmbH zaznamenává jako nový rekord v kategorii „manažerské vozy“.

„V průběhu celého okruhu, považovaného za nejnáročnější závodní trať světa, bylo možné pozorovat vylepšení, kterých se podvozku i hnacímu ústrojí nové Panamery dostalo,“ komentuje Kern. „Zejména v úsecích Hatzenbach nebo také Bergwerk a Kesselchen bylo evidentní, jak důsledně efektivní je nové nastavení elektromechanického systému aktivní stabilizace klopení, díky němuž Panamera vykazuje neuvěřitelnou stabilitu i na hrbolatém povrchu trati. V Schwedenkreuzu pak vůz těžil z vylepšené dynamiky v příčném směru a lepších záběrových schopností nových sportovních pneumatik Michelin. Při průjezdu zatáčkami jsem tam dosahoval rychlostí, které bych u Panamery považoval za nemyslitelné.“

Mohlo by vás zajímat:  Bridgestone uvádí na trh druhou generaci celoroční cestovní pneumatiky

Další zlepšení po stránkách pohodlí i sportovního charakteru
„Panamera vždy platila za exkluzivní cestovní sedan a současně i opravdový sportovní vůz. V novém modelu jsme oba tyto aspekty ještě zdokonalili,“ říká Thomas Friemuth, viceprezident produktové řady Panamera. „Vedle vyššího výkonu motoru se zlepšila stabilita v zatáčkách, kontrola pohybů karoserie i přesnost řízení. Všechna tato vylepšení mají příznivý dopad na každodenní pohodlí i jízdní schopnosti. Pozoruhodným důkazem tohoto tvrzení je i rekordní čas na kolo.“

Dne 24. července 2020 ve 13:49 startoval Lars Kern za venkovní teploty 22 °C a teploty povrchu 34 °C; cíl proťal přesně o 7:29,81 min později. Rekordní Panamera byla vybavena závodním sedadlem a bezpečnostní klecí na ochranu řidiče. Notář rovněž potvrdil, že dosud zamaskovaný čtyřdveřový sedan splňuje stav sériově vyráběného vozu, jehož slavnostní světová premiéra se uskuteční koncem letošního srpna. Sportovní pneumatiky Michelin Pilot Sport Cup 2, vyvinuté speciálně pro novou Panameru a nasazené k dosažení uvedeného rekordu, se po uvedení vozu na trh budou nabízet jako výbava na přání.

Mohlo by vás zajímat:  Tito chodci jsou postrachem každého řidiče. Svým chováním doslova skáčou pod kola aut

Zlepšení oproti předchůdci přibližně o 13 sekund
Rekordní čas podtrhuje úspěšnost komplexních úprav v rámci druhé generace modelu Panamera. Lars Kern již v roce 2016 za volantem provedení Panamera Turbo o výkonu 550 PS absolvoval okruh v regionu Eifel v čase 7:38,46 min – šlo o tehdy obvyklou vzdálenost 20,6 km pro uchazeče o překonání rekordu, jinými slovy bez přibližně 200 metrů dlouhého úseku u tribuny č. 13 (T13). V souladu s novými pravidly firmy Nürburgring GmbH se tentokrát čas na kolo měřil v rámci kompletní Severní smyčky o délce 20 832 m. Pro porovnání: Lars Kern s novou Panamerou projížděl kolem pomyslné značky 20,6 km již v čase 7:25,04 min. Uvedená rekordní kombinace vozu a pilota proto znamená vylepšení výsledku dosaženého před čtyřmi lety cca o 13 sekund.

Zdroj: TZ Porsche
Jakub Horák

O Jakub Horák

Kontakt na autora: jakub.horak@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora