Nové auto dokáže čerstvého majitele vylekat. Záhadné kontrolky se mohou rozsvítit kdykoli

Nové auto je sen mnoha lidí. Netuší ale, že vývoj na poli automobilismu ušel pořádný kus cesty. A nová auta rozhodně nejsou jako dříve. Jsou doslova prošpikovaná novinkami, které propagují buď samotné automobilky, nebo jde o věci, které nařizuje EU. V novém autě tak mnohého neznalého překvapí, kolik problémů se může objevit. I během jízdy. Toto jsou ty hlavní.

Nedostatek močoviny

Nové naftové auto už musí být ekologické, jinak neprojde homologačním procesem. Jedním ze způsobů je používání močoviny, takzvaného AdBlue. Kdo to vůbec netuší, toho dříve nebo později vykolejí rozsvícená kontrolka, která značí, že auto má této kapaliny nedostatek. Je třeba její doplnění, jinak se může velmi brzy stát, že auto nepůjde nastartovat.

Deaktivace bezpečnostních systémů

Moderní auta umí udržovat rychlost dle vozů před nimi, držet se v jízdním pruhu nebo nouzově brzdit. To vše ale jen za ideálních podmínek. Z ničeho nic se tak může v nových autech rozsvítit kontrolka nebo varování, které upozorňuje na nefunkčnost těchto systémů. Je to snad důvod k návštěvě servisu? Obvykle ne, protože za vše mohou jenom špinavá nebo omrzlá čidla. Po očištění auto začne fungovat, jak má.

Mohlo by vás zajímat:  Někteří řidiči lijí do nádrže i jiné tekutiny než palivo. Výsledek je ne vždy potěší
Zdroj obrázku: Freepik

Problém s DPF

U nových aut je součástí i takzvaný DPF filtr. Tedy filtr pevných částic. I ten má svou kontrolku, která může řidiče vylekat. Obvykle se rozsvítí, pokud je s filtrem nějaký problém, třeba je nadměrně zanesený. Pomoci od toho může takzvaná regenerace. V autech se dokáže spustit automaticky, při delší jízdě vyšší rychlostí. Je tedy dobré vyrazit na delší výlet.

Nezapnuté pásy

Jsou lidé, kteří se v autech nepoutají. U nových, modernějších vozů však k tomu nakonec jsou donuceni. Nejenom tím, že řidičovi doslova bliká do očí kontrolka. Doprovází ji také nepříjemný zvukový signál, který nikdo nevydrží dlouho poslouchat. I to je součást nových aut, na kterou je nutné si zvyknout.

Zdroj: https://www.caranddriver.com/features/a35865614/dashboard-warning-lights-explained/