Nové auto už si sami neopravíme, i s maličkostmi musíme do servisu

Ohlédneme-li se do minulosti, tak musíme říci, že v té době auta rozhodně nebyla tak vyspělá, jako je tomu nyní. Nedokázala sama řídit, nebyla prošpikovaná různými asistenty a elektronikou, stejně jako nebyla tak bezpečná. Na druhou stranu se jednalo o auta, která byla jednoduchá. To přinášelo hned dvojici kladů. První v tom smyslu, že mnoho jednoduchých a základních servisních úkonů si mohl majitel udělat sám. Druhým kladem bylo to, že i případná náročnější oprava mohla být v servisu zvládnuta rychle a levně. To současná auta jsou na tom přesně naopak.

Bez elektroniky ani ránu

Současné moderní vozy jsou doslova prošpikované elektronikou. Na jednu stranu to může být klad, jelikož po připojení diagnostiky mechanik přesně ví, co je s vozem špatně a na co se má zaměřit. Mnoho elektroniky má však i svá negativa. Je více věcí, které se mohou pokazit, a to zvyšuje riziko, že auto bude více v servisu než na silnicích.

Zdroj obrázku: Freepik

Auta určená pro servisy

Dalo by se říci, že moderní auta jsou určená spíše pro servisy než pro domácí garáže. Už samotná diagnostika závady může být bez potřebného vybavení velmi komplikovaná. Navíc dostat se ke konkrétní části vozu může být operace na celé odpoledne. Nadneseně řečeno, i obyčejná výměna žárovky se v moderním autě může stát noční můrou, jelikož odklopit vnitřní kryt světla a vyměnit tu prasklou není tak snadné jako u vozů starších. Především s ohledem na přístup a samotnou konstrukci. Dalo by se proto říci, že moderní auta jsou určená spíše pro servisy než domácí opravy.

Drahá auta s drahým servisem

Nejenom že už je samo o sobě drahé pořízení konkrétního vozu. Nutno dodat, že se v průběhu let navýší i částka, kterou je nutné do vozů investovat. Doba, kdy základní servis zvládl každý doma v garáži, je dávno pryč. Dnes se jezdí i s prkotinami do servisu a tak náklady mohou stoupat výše než v případě koupě ještě staré dobré ojetiny, kde mnoho úkonů zvládne každý zručnější člověk se zkušenostmi.

Zdroj: https://www.evanshalshaw.com/blog/6-reasons-why-you-should-service-your-car/