Nové powerbanky pro elektromobily od Volkswagenu umožní dobíjet kdekoliv

Ač se elektromobily stávají postupně více a více rozšířenými, musejí jejich majitelé ještě neustále řešit nedostatečné územní pokrytí nabíjecími stanicemi a dojezdovou vzdálenost mezi nimi. Dostupnost nabíjení zcela rozhodně není ideální a bezproblémová, a tak se automobilka Volkswagen rozhodla přijít s řešením mezer v infrastruktuře zajímavým a inovativním způsobem – powerbankami pro elektromobily. Ptáte se, o co se konkrétně jedná?

Co si pod powerbankou pro elektromobily představit?

Cestujete-li dlouho se svým notebookem nebo mobilním telefonem a nemáte dlouhodobě možnost nabíjení, poslouží powerbanka jako zdroj náhradní energie. V případě elektromobilů není základní myšlenka příliš rozdílná. Označení „powerbanka“ je však pouze symbolické, protože se rozhodně nejedná o krabičku, kterou si můžete nosit v tašce, ani vozit v kufru nebo přídavném zařízení vašeho vozidla. Volkswagen představil nabíječky v podobě mobilních stanic, které mohou být postaveny kdekoliv a mohou později i měnit své umístění. Cílem je v případě potřeby ve špatně pokrytých nebo dočasně silně vytížených lokalitách zlepšit celkovou infrastrukturu. Předseda představenstva Volkswagen Thomas Schmall dokonce označil nové powerbanky za rozhodující krok při rozšiřování sítě.

Parametry mobilních stanic pro dobíjení

Stanice pro dobíjení budou buďto trvale připojeny do sítě, kde se předpokládá, že by mohly získávat energii z obnovitelných zdrojů (například sluneční a větrná energie), nebo budou po vyčerpání pod 20% vystřídány novými. Powerbanky mají kapacitu baterií 360 kWh a jsou schopné nabíjet výkonem až 100 kW. To pro lepší představu odpovídá schopnosti nabít až čtyři Tesly Model S nebo dvanáct Nissanů Leaf. Doplnění energie může s technologií rychlého nabíjení proběhnout za pouhých 17 minut. Jedna stanice je schopna díky dvou stejnosměrným a dvou střídavým zásuvkám posloužit současně pro čtyři elektromobily.

Kdy a kde je můžeme očekávat?

Už v první polovině roku 2019 má Volkswagen v plánu umístit úplně první mobilní nabíjecí stanice v Německu ve Wolfsburgu, který je jeho rodným městem. Následně v roce 2020 by měly být powerbanky zavedeny i v dalších lokalitách.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora