Nové pravidlo objíždění cyklistů umožní řidičům beztrestně páchat jiný dopravní přestupek

Platnost nového pravidla o objíždění cyklistů vyvolala velké emoce. Ne každý řidič si ale uvědomuje i klady, které z toho plynou. Právě v návaznosti na fakt, že se cyklisté musí objíždět v dostatečné vzdálenosti, došlo k i k tomu, že některé přestupky lze následně páchat zcela legálně a řidičům za ně nehrozí jakýkoliv postih. Tedy za určitých okolností.

Objíždění cyklisty ve vzdálenosti 1,5 metru

Připomeňme si dané schválené pravidlo blíže. Jedná se o jasně stanovenou vzdálenost, kterou musí řidič při objíždění cyklistů na silnicích dodržet. Musí je objíždět ve vzdálenosti minimálně 1,5 metru. Nakolik bude toto správně změřitelné ze strany řidičů, nebo nakolik to bude vymahatelné ze strany policie, to je otázka. Každopádně ale platí, že cyklisti mají být díky tomu ve větším bezpečí.

Zdroj obrázku: Pixabay

Řidičům nastanou nové problémy

Řidiči se proti tomuto pravidlu pochopitelně bouří. V mnoha případech šlo cyklistu objet na menší vzdálenost a vše bylo zcela bezpečné. S nutností dodržet minimálně 1,5 metru vznikají nové problémy. Především na úzkých a frekventovaných silnicích může dojít k situaci, kdy se řidič za cyklistou potáhne klidně i několik kilometrů. Tedy pokud se mu cyklista sám výrazněji neuhne až ke kraji silnice, nebo pokud řidič neriskne spáchání přestupku – ať už to má být nedodržení vzdálenosti, nebo například ohrožení jiného účastníka silničního provozu – třeba protijedoucího vozidla.

Některé přestupky budou legální

V souvislosti s novým pravidlem však vešla v platnost ještě věc, na kterou se často zapomíná. Ano, řidič se bude muset za cyklistou táhnout delší dobu, pokud nebude bezpečné ho objet tak, aby neohrozil jeho, ani protijedoucí vozidlo. Co však v případě objíždění cyklistů nebude hrát roli, to je plná čára. Zatímco při klasickém předjíždění je její přejetí přestupkem, v případě objetí cyklistů bude nájezd do protijedoucího pruhu skrz plnou čáru zcela legální a nebude sankcionován – tedy samozřejmě za předpokladu, že nedojde ke spáchání přestupku jiného – viz například ono zmíněné ohrožení protijedoucích aut.