Nové radary nejenom měří. Automaticky poznají, zda řidič drží mobil

Používání mobilů vede k nepozornosti. A ta k nehodám. Kromě policejních hlídek dokážou zjistit používání mobilu i mnohé radary. Unikátní je, že zcela automaticky, na základě umělé inteligence. Díky tomu lze odhalit řadu hříšníků, kteří mohou očekávat nemalé pokuty. Výsledkem má být větší bezpečnost na silnicích.

Umělá inteligence rozpozná, zda řidič drží telefon

Nové radary, tedy konkrétně jejich systém je založený na umělé inteligenci. Ta by měla s celkem vysokou přesností rozpoznat, zda řidič zachycený na snímku drží mobilní telefon. K rozpoznání by mělo dojít hlavně pomocí klíčových znaků, jako je poloha jeho ruky, ale i směr, kterým se dívá. Ne každý má totiž telefon nutně jenom u ucha. Není nic výjimečného, že ho řidiči schovávají třeba u svého kolene, nebo jinde.

Ostré nasazení v provozu

Tento nový typ radarů je již nasazen v ostrém provozu. Pokud se začínáte obávat toho, že zachytili i vás, můžete být v klidu. K ostrému nasazení tohoto typu policejního radaru zatím došlo pouze v New South Wales, což je spolkový stát ležící v Austrálii. Dá se však očekávat, že pokud se systém osvědčí, tak by se mohl dostat i do jiných zemí, včetně těch Evropských. I tady je používání mobilního telefonu častým nešvarem, který pochopitelně vede k řadě dopravních nehod.

Očekává se náročné dokazování

Celý systém funguje zcela automaticky, a tak se může stát, že se v některých případech zmýlí a potom bude nutné, aby fotografii posoudil reálný člověk. Stejně tak dojde k tomu, že bude řada řidičů tvrdit to, že mobil ve skutečnosti nedrželo. I tady bude třeba vše posoudit opět běžným způsobem. I s tím se však počítá. Daná zvýšená administrativa je přijatelný problém, jelikož obecně se počítá s tím, že nový systém radarů většinu řidičů spíše odradí. A právě to je velkým cílem, jelikož úřady v New South Wales si stanovili, že do roku 2021 sníží počet nehod o 30 procent.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora