Novela silničního zákona 2013 – Konec osoby blízké i poslední výměna řidičáků

Rok 2013 přinese českým řidičům mnoho změn, které jim v některých případech výrazně ulehčí život. Připravit se můžete na konec osoby blízké, další vlnu výměn řidičských průkazů nebo na možnost řízení skútru s řidičákem na auto. Jak ale změny budou vypadat v praxi? Podívejte se!

 

„Konec“ osoby blízké

Od 19. 1. 2013 končí možnost využití tradiční české výmluvy „řídila osoba mě blízká,“ po vykonání určitého přestupku, který bude zároveň natočen na kameru. Fikanou frázi používali čeští řidiči nesčetněkrát, takže se ministerstvo dopravy rozhodlo udělat tomuto tvrzení přítrž.

Velmi jednoduše se dá říct, že je nyní majitel plně zodpovědný za své vozidlo a musí zajistit, aby osoba, která jej bude řídit, dodržovala předpisy. Pokud tak neučiní a označí za viníka přestupku někoho druhého, ale onu osobu se nepodaří najít, dopustil se majitel vozu správního deliktu, za který mu hrozí pokuta ve výši 10 000 Kč. Body mu však odebrány nebudou. Zbavit se spoluúčasti může pouze tehdy, pokud doloží, že mu bylo vozidlo odcizeno nebo že ho převádí na jiného majitele. Vše se ale dá vyřešit ještě jednodušeji. V případě přijetí obsílky zaplatíte 2500 Kč do 15 dnů, nevymlouváte se a nepřijdete o body. Celý případ tak bude vyřešen. Osoba blízká tedy bude fungovat i nadále, avšak ne jako výmluva.

Mohlo by vás zajímat:  BMW oznamuje podporu Digitálního klíče pro iPhone

Neplatiči alimentů mohou přijít o řidičák

Novela, kterou provázelo velké množství otazníku a emocí. Tak by se ve zkratce dala nazvat možnost odebrání řidičáku v případě neplacení výživného. Na jedné straně je názor, že by novela mohla být páka na některé notorické neplatiče, na straně druhé však hrozí, že zabavením řidičáku se v některých případech nedostatek financí na uhrazování alimentů jaksi nevyřeší.

Pokud však existují neplatiči, kteří řidičský průkaz potřebují k výkonu povolání, které jim pokrývá alimenty, nebudou touto novelou postihnuti.

Mohlo by vás zajímat:  Mercedes naznačuje konec éry spalovacích motorů

Poslední výměna řidičáků

Letošním rokem končí velká vlna výměn řidičských průkazů. Povinnost vyměnit si jej dostávají letos lidé, kterým bylo oprávnění vydáno mezi lety 2001 – 2004 (konkrétně 1. 1. 2001 – 30. 4. 2004). Výměnná lhůta je až do 31. 12. 2013, doporučeno však je s výměnou nečekat na poslední chvíli, jako tomu bylo v posledních letech.

Pro výměnu je nutné mít u sebe starý řidičský průkaz, platný občanský průkaz, fotku a samozřejmě vyplněnou žádost o vydání nového řidičského průkazu.

Mohlo by vás zajímat:  Folie na autech

Na slabší motorku bez autoškoly

Tedy ne tak doslovně, přesto – pokud vlastníte řidičské oprávnění pro skupinu B, máte od nynějška možnost řídit motocykl s objemem motoru do 125 ccm, který je vybaven automatickou převodovkou. Zákon má ulehčit menším obcím a částečně také životnímu prostředí. Jeho funkčnost je však pochybná.