Novinky roku 2013 – 3. část

Třetí část našeho velkého speciálu o novinkách roku 2013 je zaměřena na novinky od automobilek, jejichž počáteční písmenko začíná na M – Q. Ještě než začnete číst, mohu slíbit, že počtem i kvalitou novinek rozhodně ani třetí část nebude nijak zaostávat za částmi jednadva!

Maserati

U italského trojzubce se vše bude točit okolo velkého sedanu Quattroporte. Ten se poprvé ukáže již v Detroitu a ženevská (tedy i evropská) premiéra bude následovat záhy. Kromě tohoto velkého sedanu Maserati plánuje také uvedení menšího modelu, který se bude jmenovat Ghibli. Chystaný konkurent Porsche 911 přijede až v roce 2014.


 

Mazda

Poté, co všechny evropské trhy objede nová generace sedanu a kombi 6, pak se bude Mazda soustředit na premiéru hatchbacku a sedanu 3. Ta by se měla uskutečnit na podzimním frankfurtském autosalonu. Žádné další novinky vzhledem k důležitosti oněch dvou modelů Mazda neplánuje.


 

McLaren

Britská sportovní automobilka je plně připravena vyzvat Ferrari F70 a Porsche 918 Spyder na velký souboj. Někdy v polovině roku se totiž má představit sériová podoba konceptu P1. Ta má být oproti pařížské verzi jen mírně přepracována a pod kapotou by se údajně mohl objevit pohon velmi podobný tomu ze strojů formule 1.


 

Mercedes-Benz

Třetí z významných prémiových německých značek má možná vůbec nenabitější program, co se omlazování nabídky týká. Vše začne již za pár dní v Detroitu, kde bude představeno čtyřdveřové kupé CLAmodernizovaná třída E ve verzích sedan, kombi, kupé, kabriolet i AMG. Následovat bude uvedení SLS AMG Black Series na světové trhy. Na březnovém ženevském autosalonu pak svět poprvé spatří podobu ostrého modelu A45 AMG, jakožto i nové třídy S. V průběhu léta pak budou všechny novinky uvedené na trh, aby se následně ve Frankfurtu mohla představit třída S ve verzi AMG, CLA 45 AMG a také podivné SUV GLA. Možná nás také překvapí prezentace ostrého B45 AMG!

Mohlo by vás zajímat:  Mazda2 - Únik první fotky?


 

Mini

Britského trpaslíka letos čeká generační výměna, která proběhne na IAA ve Frankfurtu. Než se tak stane, stihne na trh přijít SUV Paceman (i v ostré verzi JCW) vycházející z většího Countrymana a také dodávka Clubvan, která však bude vyhrazena jen některým trhům.


 

Mitsubishi

Další japonská automobilka má hlavně v plánu uvést na trh všechny své stěžejní novinky. Tou hlavní je malý hatchback Mirage, který nahrazuje obstarožní Colt a podívá se také do Ameriky. Kromě něj se do prodeje dostane i ekologičtější varianta Outlanderu s označením Plug-in Hybrid.


 

Nissan

Ani Nissan rozhodně nebude zahálet. Už v lednu se do vybraných autosalonů podívá Juke Nismo a do některých evropských států také konečně zamíří elektromobil Leaf, který mezitím projde v zámoří a Japonsku drobným faceliftem. Druhá polovina roku bude z pohledu Nissanu patřit PathfinderuMPV Note, přičemž oba by se v evropské premiéře mohli představit již v Ženevě. Bez velkých fanfár by se také měl rozjet prodej modernizovaných sporťáků GT-R370Z.


 

Opel

Krizí zmítaná automobilka spoléhá na jediné – úspěch stylového mini Adam, které přijede na konci roku také ve verzi kabriolet. V Ženevě veřejnost poprvé uvidí nový kabriolet Cascada, jež vychází z Astry. V půlce roku se dočkáme modernizace Insignie, která dostane styl nepodobný Zafiře Tourer a na IAA by mohla být také předvedena nová generace či facelift oblíbené Corsy.


 

Peugeot

Druhá ze tří francouzských automobilek bude také bojovat o vyšší zisky než doposud. Na propadajícím se francouzském trhu bude chtít bodovat především malým crossoverem 2008, který nahradí 207 SW a představí se již v Ženevě. To už bude také v prodeji modernizova né kupé RCZ. Těsně po ženevském autosalonu se do autosalonů dostanou ještě tři novinky loňského roku – ostrá 208 GTI, luxusnější 208 XYelektrický Peugeot Partner. Druhá polovina roku bude velmi důležitá hlavně z pohledu větších modelů, protože ve Frankfurtu se představí modernizovaná 3008 i 5008. Zároveň je doplní ostré kupé RCZ-R. Kdy se představí nová 308, je nejasné, ale některé zdroje uvádějí, že už by to mohlo být i ve Frankfurtu.

Mohlo by vás zajímat:  Honda ukazuje desátý Civic


 

Porsche

Porsche se poslední roky velice daří, což se projevilo také v modelové nabídce automobilky. Hned z kraje roku dorazí na trhy SUV Cayenne Turbo S. V dubnu pak bude doplněno novou generací Porsche Cayman, které se spolu s modernizovanou Panamerou911 GT3 předvede už v Ženevě. Do Frankfurtu si Porsche schovává další varianty modelu 911 (Turbo a Targa), malé SUV Macan a pravděpodobně také produkční verzi modelu 918 Spyder, která by se ale mohla ukázat i někdy dříve.


 

Qoros

Velkou neznámou je čínská automobilka Qoros, která své produkty poprvé ukáže v Ženevě. Konkrétně půjde o sedan GQ3, který chce zatopit Golfu a několik konceptů, z nichž by na konci roku mohlo vzniknout menší SUV nebo MPV.

Zdroj: caranddriver.com, autoexpress.co.uk, virtuel-car.com, emercedesbenz.com, autobild.de, largus.fr, worldcarfans.com, autozeitung.de, germanboost.com, autoevolution.com