Nový sportovní pick-up Ford Ranger Raptor přichází do Evropy

Sguamk4n6qzbox1l86ti

Ford dnes oznámil, že nový Ranger Raptor, nejrobustnější a nejostřejší verze nejprodávanějšího pick-upu v Evropě, míří na evropské trhy. Premiéru má na veletrhu Gamescom v německém Kolíně nad Rýnem.

Historicky první Ranger Raptor je určen vyznavačům sportovní jízdy mimo zpevněné komunikace. Vyvinula ho divize Ford Performance a na evropský trh zamíří v polovině roku 2019. Poháněn je bi-turbo variantou vznětového motoru Ford 2.0 EcoBlue, která dosahuje výkonu 157 kW (213 koní) a točivého momentu 500 Nm. Motor je spřažen s novou 10stupňovou samočinnou převodovkou.

Majestátnímu vzhledu, který je výsledkem impozantních rozměrů Rangeru a extrémního stylingu, odpovídá speciální podvozek Ford Performance, optimalizovaný pro rychlou jízdu v terénu. Vynikající je rovněž průchodnost terénem.

Společnosti Ford a Microsoft dnes také poprvé oznámily, že nový Ranger Raptor se objeví v nové závodní hře Forza Horizon 4. Dosud nevídané schopnosti tohoto pick-upu si tak bude moci vyzkoušet ještě širší okruh fanoušků. Gamescom je největší veletrh počítačových her v Evropě a nový Ranger Raptor je historicky prvním automobilem, který zde slaví svoji veřejnou premiéru.

Zapomeňte na všechno, co si myslíte, že víte o pick-upech,“ řekl Leo Roeks, ředitel Ford Performance pro Evropu. „Náš nový Ranger Raptor je z jiného soudku – čistokrevný pouštní závoďák a terénní vůz pro extrémní životní styl, který obstojí i v nejnáročnějším nasazení.

Na video se můžete podívat zde.

Robustní, ale propracovaný

Ranger Raptor dostal speciální žebřinový rám vyztužený díly z vysokopevnostní oceli, aby vydržel i útrapy terénních závodů.

Odpružení je zkonstruované a naladěné tak, aby řidiči umožnilo absolutní kontrolu nad vozem spolu s vysokým komfortem i při rychlém pohybu v těžkém terénu. Tlumiče pérování FOX s technologií Position Sensitive Damping poskytují vysoký tlumící účinek při extrémním nasazení, zatímco v běžnějších podmínkách tlumí jemněji a přispívají tak k vyššímu komfortu.

Sportovní tlumiče s písty o průměru 46,6 mm jsou napojeny na hliníková ramena. Zadní náprava dostala specifickou konstrukci s vinutými pružinami a integrovaným Wattovým přímovodem, který umožňuje kolům volný pohyb ve vertikální rovině při minimálním pohybu v rovině příčné. Brzdovou soustavu tvoří chlazené kotouče o rozměru 332×32 mm vpředu a 332×24 mm vzadu. Přední brzdiče mají dvoupístkovou konstrukci.

Mohlo by vás zajímat:  Osobní automobily zdražovaly i ve druhém čtvrtletí roku. Kdo koupi oddaloval, zaplatil o nemalou částku více

Univerzální pneumatiky BF Goodrich 285/70 R 17 byly vyvinuty speciálně pro Ranger Raptor. Měří 838 mm v průměru a 285 mm na šířku. Vyznačují se tuhými bočnicemi a agresivním terénním dezénem se skvělou přilnavostí na mokru, blátě, písku i sněhu.

Ranger Raptor disponuje také ochranným zakrytováním spodních partií. Kromě standardních krytů motoru a rozvodovky má vůz rovněž nový ochranný plát z 2,3 mm silné vysokopevnostní oceli.

Působivá forma i funkce

Nový Ranger Raptor se představuje v modrém odstínu Ford Performance Blue, oživeném kontrastními akcenty v šedé barvě Dyno Grey. Jeho agresivní design vychází z požadavků na dynamiku a funkčnost.

Dramatická nová maska je inspirovaná prvním továrním sportovním terénním pick-upem světa, Fordem F-150 Raptor. Obklopují ji výbojkové světlomety a nový nárazník, uchycený na žebřinovém rámu. V nárazníku jsou zakomponovaná nová LED mlhová světla s funkčními otvory, které zlepšují obtékání vzduchu okolo karoserie.

Výrazné rozšířené přední blatníky z kompozitu odolají poškození při jízdě v terénu a vytvářejí potřebný prostor pro delší zdvihy pérování a velké pneumatiky. Boční nášlapy jsou tvarované tak, aby zachytávaly odletující kamení, které by jinak naráželo do zadních partií vozu. Navíc jsou opatřeny odtokovými otvory, aby se v nich nehromadila voda, ale ani písek, bláto a sníh.

V interiéru se jasně projevuje DNA značky Ford Performance. Kvalitní dílenské zpracování, harmonické barvy a odolné materiály jsou připraveny na nejrozmanitější provozní scénáře od vyjížděk za kulturou až po výpravy do odlehlých hor. Sedadla jsou tvarovaná s ohledem na vedení těla při sportovní jízdě v terénu. Jsou v nich použity pěny se dvěma různými stupni tuhosti a potah je z materiálu semišového vzhledu, aby cestující v sedadlech neklouzali.

Po celé kabině lze nalézt dekorační modré švy a kožené detaily. Odlehčená hořčíková řadicí „pádla“ v závodním stylu jsou na dosah od sportovního volantu potaženého perforovanou kůží. Volant má vyznačenou neutrální polohu v horní části věnce, což usnadňuje řidičům orientaci o poloze předních kol při rychlé jízdě v terénu. Navíc je ozdoben vyraženým logem Raptor.

Mohlo by vás zajímat:  Na co si dát pozor při koupi ojetiny?

Připraven na jakýkoliv terén

Ranger Raptor je vybaven systémem Terrain Management Systém se šesti jízdními režimy, které přizpůsobí charakteristiku vozu různým provozním scénářům:

  • Normal – důraz na komfort, spotřebu a snadné ovládání
  • Sport – pohotovější reakce pro svižnější jízdu po silnici
  • Tráva/Štěrk/Sníh – pro bezpečnou a jistou jízdu na kluzkých a nerovných površích
  • Bláto/Písek – optimální trakce v hlubokých deformovatelných podkladech
  • Kamení – pro pomalu jízdu kamenitým terénem, kde je rozhodující především plynulost
  • Baja – pro sportovní jízdu vysokou rychlostí v terénu, jako se jezdí například na slavném pouštním závodu Baja Desert Rally

Ford podrobil výkonný motor 2.0 EcoBlue bi-turbo i novou 10stupňovou samočinnou převodovku rozsáhlému testování, které mělo prokázat výdrž agregátu při extrémním zatížení. Při jedné ze zkoušek běželo vysokotlaké i nízkotlaké turbodmychadlo 200 hodin pod takovou zátěží, že se obě rozžhavila doruda. V nižších otáčkách pracují obě turbodmychadla společně. Při vyšších pístových rychlostech pak vládne větší nízkotlaké dmychadlo, které umožňuje motoru dosáhnout maximálního výkonu.

Automatická desetistupňová převodovka je společná s modelem F-150 Raptor. Je vyrobena z vysokopevnostní oceli, hliníkových slitin a kompozitů. Široké rozpětí převodových stupňů se odráží v lepší akceleraci, pohotovějších reakcích a příznivější spotřebě.* Adaptivní řadicí algoritmy v reálném čase přizpůsobují strategii řazení aktuální provozní situaci. Součástí speciálního softwarového vybavení převodovky je funkce Live in Drive, která umožňuje i v samočinném režimu kdykoliv změnit převod ručně prostřednictvím „pádel“ pod volantem.

K jistotě řidiče a bezpečnosti jízdy nejen v terénu přispívá rozšířená verze elektronického stabilizačního systému Ford s ochranou proti převrácení, stabilizací přívěsu, asistentem pro rozjezdy ve svahu, asistentem sjíždění svahů a adaptací na aktuální zatížení.

Praktické funkce vždy po ruce

Součástí výbavy nového Rangeru Raptor je komunikační a zábavní systém Ford SYNC 3, který umožňuje ovládat audiosystém, navigaci a připojené telefony prostřednictvím jednoduchých, konverzačních hlasových pokynů. SYNC 3 je kompatibilní s Apple CarPlay i Android Auto™ a disponuje rovněž softwarovým rozhraním SYNC AppLink pro hlasové ovládání podporovaných mobilních aplikací.

Mohlo by vás zajímat:  V Česku se auta vyrábějí stále více. Počty vyrobených vozidel lámou rekordy.

Osmipalcovou dotykovou obrazovku systému SYNC 3 lze ovládat podobnými gesty jako na chytrých telefonech. Navigace má speciální funkci, který při jízdě v odlehlých končinách zaznamenává trasu průjezdu, aby řidič věděl, kudy se případně lze vrátit. Konektivitu zajišťuje zabudovaný modem FordPass Connect.

Nový Ranger Raptor nabízí všechno, co by si akční dobrodruh mohl přát,“ řekl Roeks. „Je to něco jako motokrosová motorka, sněžný skútr a čtyřkolka v jednom – dokonalý dobrodružný pick-up.“

V České republice se nový Ford Ranger Raptor objeví kolem poloviny příštího roku.

* Oficiálně homologované hodnoty spotřeby paliva a emisí CO2 budou zveřejněny později

Uváděné hodnoty spotřeby paliva a emisí CO2 byly naměřeny dle technických požadavků a specifikací evropských směrnic (EC) 715/2007 a (EC) 692/2008 v aktuálním znění. Uváděné hodnoty spotřeby paliva a emisí CO2 se vztahují na daný model, nikoliv na konkrétní kus. Standardizovaná testovací procedura umožňuje srovnání různých typů automobilů od různých výrobců. Vedle konstrukčních vlastností vozu ovlivňuje skutečnou spotřebu paliva také jízdní styl řidiče i další netechnické faktory. CO2 patří k nejvýznamnějším skleníkovým plynům, způsobujícím globální oteplování.

Od 1. září 2017 se typové schválení některých nových automobilů řídí procedurou WLTP (World Harmonised Light Vehicle Test Procedure) dle (EU) 2017/1151 v aktuálním znění. Jedná se o nový, realističtější způsob měření spotřeby paliva a emisí CO2. Od 1. září 2018 WLTP zcela nahradí dosud používaný cyklus NEDC. Během přechodného období budou hodnoty zjištěné dle WLTP vztahovány k NEDC. V důsledku změny metodiky měření se objeví určité rozdíly oproti dříve udávaným hodnotám spotřeby paliva a emisí CO2. To znamená, že stejný vůz může dle nové metodiky vykazovat jiné hodnoty než dříve.