Nový trumf Mazdy zazáří v Ženevě. Tajnosti jsou na místě

Čas nejočekávanějšího evropského autosalonu se pomalu blíží. A ač některé novinky automobilek už prosákly, Mazda své fanoušky napíná. Její nové SUV bude představeno právě tam.

Nástupce nebo facelift?

Podle dostupných informací a zveřejněné fotografie by se mělo jednat o kompaktní SUV, konkrétnější zařazení zatím není známo. Všechny detaily si výrobce hlídá hezky pod pokličkou. Z fotografie se toho nedá příliš vyčíst, snad jen méně robustný vršek vozu a jiný design světel. Ani tisková zpráva nepřinesla víc informací. Podle výrobce se bude jednat o druhý model, postavený podle nového stylu a technického hlediska Mazdy. Údajně filosoficky i technicky blízký Mazdě 3. Trojku by měl „kopírovat“ motorem, do pohybu ho má uvádět benzínový vznětový čtyřválec o objemu 2,0 l. SPCCI, což v překladu znamená „svíčkou řízené kompresní zapalování“. Vůz má taktéž disponovat technologii Skyactiv-X, která má kombinovat výhody benzinového a naftového motoru. Automobilka ještě prozradila, že design vozu se ponese ve filosofii Kodo a technický základ tvoří nová generace architektury Skyactiv – Vehicle Architecture.

Víc otázek než odpovědí

Není zatím jasné, o jaký model se bude jednat. O faceliftu CX-3, nebo CX5 se s velkou pravděpodobností uvažovat nedá. V úvahu tak připadá zcela nová generace vozu, který bude podle výrobce kompaktním SUV.

Do Ženevy s plnou náloží

Automobilka Mazda nechystá v Ženevě jen velkolepé odhalení svého nového modelu. Na stánku nebude chybět ani Mazda MX-5 30th Anniversary Edition, která je oslavou 30. výročí tohoto úspěšného vozu. V Evropě představí vůbec poprvé. První Mazda MX-5 byla představená v Chicagu roku 1989 a postupně se stala nejpopulárnějším roadstrem historie, což dokládají i výsledky prodejů. V Evropě si tento vůz zaknihoval prodej 350.000 kusů, celosvětově více než milion.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora