Nový vůz může vyjít výhodněji než koupě ojetého auta

Good Deal Close Up Shoot Hands Shaking Front Car

V kontextu rychle rostoucích životních nákladů asi běžného Čecha moc nepotěší, že ceny nových aut dlouhodobě klesají, tedy v relativním srovnání vzhledem k příjmům českých domácností. Mnohým to asi připomene vousatý vtip, že když zdražil chleba o korunu, ale nové dieselové lokomotivy naopak zlevnily, v republice se žije lépe a levněji. Na druhou stranu je dnes auto naprostou nezbytností nejen pro většinu rodin s dětmi, a pokud žijete mimo Prahu, asi se bez něj také neobejdete. Náklady na údržbu starších vozů rostou úměrně k růstu cen náhradních dílů i práce, a tak může být investice do nového auta a prodej toho stávajícího tím nejekonomičtějším řešením.

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru prvního auta málokdo hledí na rozumné parametry. Hlavní roli hrají emoce

Máte starší vůz?

Z přechozích řádků vyplývá, že pokud máte auto, které má hodnotu alespoň pár desítek tisíc korun, které můžete prodat a pokrýt tak část pořizovacích nákladů nového auta, váhat byste příliš neměli. Tedy pokud chcete auto, které vám bude pár let spolehlivě sloužit, aniž byste do něj museli pravidelně cpát peníze za údržbu. Ona ojetina vás totiž za pár let vyjde zhruba na částku, za kterou si skutečně dnes můžete pořídit některý z nejlevnějších modelů.

Mohlo by vás zajímat:  Nejoblíbenější typ vozu mívá k praktičnosti daleko. Překvapit může málo prostoru i vyšší spotřeba
business-man-buying-car-showroom (1)
Zdroj obrázku: Freepik

Dosáhnete na leasing?

Pokud auto nemáte, třeba proto, že váš stávající vůz je nepojízdný a nikdo soudný ho od vás neodkoupí, pořízení nového auta může být o poznání méně atraktivní varianta než nákup ojetiny třeba za sto tisíc. Ale pozor, při správně zvoleném financování může nové auto zatížit váš rozpočet méně než ojetina, záleží na tom, zda dosáhnete na leasing nebo nějaké jiné výhodné financování.

Když není na výběr

Ne každý Čech má však dostatečné kreditní skóre či volnou hotovost na nákup nového auta. A tak některým skutečně nezbyde nic jiného než nákup ojetinu. To je vždycky tak trochu sázka do loterie, zejména v dnešní době, kdy těch opravdu kvalitních na trhu není mnoho, a pokud jsou, jejich cenovky si nezadají s cenami nových levných modelů.

Zdroj: https://www.caranddriver.com/auto-loans/a42690597/buy-new-or-used-car/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora