Nudí vás tuzemské obyčejné silnice? Vyrazte do světa za těmi unikátními – Evropská část

Pokud jezdíte jenom po České republice, tak se vám může zdát, že takové cesty autem jsou nejenom nudné, ale i nezáživné a dost možná obtěžující. Zcela se tak vytrácejí ony hlavní důvody, proč někteří lidé auto milují. A to je zážitek z jízdy po silnici, která je něčím unikátní. Zapomeňte na stále opravované tuzemské tankodromy a vyrazte na takové silnice, které vás nezklamou. Budete muset do světa, ale rozhodně top stojí za to.

Passo dello Stelvio

Průsmyk označený jako Passo dello Stelvio rozhodně není nijak neznámý a dost možná jste o něm již slyšeli. I to je důvod, proč jím také musíme začít. Nenajdete ho nijak daleko, jelikož se nachází v Itálii. A to na celkem zajímavém místě, jenom pár set metrů od hranice se Švýcarskem. Unikátem je také to, že se jedná o druhé nejvýše položené silniční sedlo v Alpách. Velmi často danou lokalitu vyhledávají motoráři, ale jízdu si užijete i svým vozem. Pozor však na to, kdy se do Passo dello Stelvio vydáte. Vzhledem k poloze je silnice otevřena v období června až září, a to ještě podle počasí. V během ostatních měsíců se sem nedostanete.

Furkapass

Když už budete v Itálii, a to nedaleko hranic se Švýcarskem, není od věci se do této země vyrazit podívat. A to konkrétně do sedla s názvem Furkapass, které zaujme svou nadmořskou výškou, činící 2 431 metrů nad mořem. Jedná se o místní silnici, která je dlouhá 30 kilometrů a která nabídne obrovské množství různých zatáček. A to vše s nádhernými výhledy do okolí. A kdo je fanoušek Jamese Bonda, ten jistě brzy zjistí, že je to právě ta silnice, kde se odehrávala jedna z částí filmu Goldfinger.

Amalfi

Mát v plánu jet na dovolenou vlastním vozem? A tou vybranou zemí by měla být Itálie? Pokud ještě nemáte vybraný konkrétní cíl cesty, zkuste se po ubytování poohlédnout v oblasti Amalfi. Jedná se o zajímavou pobřežní část, která ještě nepodlehla masové turistice. Jako motorické si zde navíc užijete velmi zajímavé projížďky po místní silnici, která se podél pobřeží tíhne a která kombinuje mnoho zajímavých zatáček, z jedné strany moře a ze strany druhé zajímavá pohoří. Kombinace, na kterou určitě nezapomenete.

Mohlo by vás zajímat:  V zimě nejsme vidět. Můžeme si za to sami, kvůli špíně či sněhu

Atlantic Road

Pokud vám nevadí vyrazit se své domoviny o kousek dále, a také o kousek výše, určitě doporučujeme nabrat směr Norsko. Právě zde se nachází silnice s názvem Atlantic Road. Pozor však na tom, abyste nebyli zklamáni z toho, že se jedná o úsek, který je dlouhý jenom lehce přes 8 kilometrů. Když už na něho však vjedete, bude vám jasné, že i takový kousek stoí za to. Důvodem je samotné umístění této cesty. Zapomeňte na horské serpentiny, jelikož tato část vede primárně přes vodu a přes menší lokální ostrůvky. To dělá z Atlantic Road něco skutečně netradičního. Ostatně i to je důvod, proč je zapsána na seznam kulturního dědictví, nebo proč patří do seznamu nejvýznamnějších norských staveb.

Trollstigen

Když už v Norsku budete a nebude se vám chtít jet domů, tak nutně nebudete muset. Existuje ještě jedno místo, kde si jako řidič užijete skvělých zážitků. Jde o lokalitu označovanou jako Trollstigen, kterou už můžeme zařadit do kategorie klasických míst. A to proto, že se jedná o horskou silnici, který je spojena hlavně s mnoha zatáčkami a na některých místech o s celkem velkým sklonem. Tato silnice není přístupná autobusům ani větším autům, jelikož se zde nevytočí. Podobně jako ve výše zmíněné Itálii, i sem je vjezd povolen v závislosti na počasí. Obvykle je otevřena od května do října. Pozor však na to, že zde nebudete sami. Je to velká atrakce a tak po ní denně projedou 2 – 3 tisíce vozidel.

Col de Turini

Pojďme se zase o kousek přiblížit naší domovině. A to v tom smyslu, že z ní vyrazíte směrem na západ. Do země, která je známá jídlem, ale i vínem. Je to Francie. Právě zde se nachází průsmyk známý jako Col de Turini. A že je opravdu známý, to dokládá třeba i fakt, že se jedná o jeden z nejzajímavějších úseků slavného závodu rallye Monte Carlo. A protože se zde obvykle jezdí v noci, zážitek to jenom umocňuje. Je na vás, zda zvolíte cestu ve dne, nebo spíše cestu v noci. Každopádně si buďte jisti, že si užijete jak technické pasáže se zatáčkami, tak i úseky, na kterých se nemusíte obávat sešlápnout plynový pedál. Pozor však na svou bezpečnost a na to, že na Col de Turini rozhodně nebudete sami. To je daň za oblibu.

Mohlo by vás zajímat:  Displeje dávno nejsou jenom v autě. Tenhle motorkář to ale trochu přehnal

Transfagarasan

Většina našich tipů byla spojena s tím, že vás směřovaly buď směrem na západ, nebo směrem na jih. Co ale udělat změnu a vyrazit pro změnu a východ? Určitě to nebude chyba, pokud se rozhodnete vyrazit směr Rumunsko. Právě zde se totiž nachází lokalita Transfagarasan. V různých popiscích se samozřejmě můžete setkat s názvem originálním, a to Transfăgărășan. Jde však stále o stejné místo, které místní přezdívají jako Cesta světa. A už tento titul může být lákadlem pro to, podívat se a hlavně se projet. I když její krásy jsou opravdu unikátní, je třeba počítat s jedním problémem. V porovnání s výše zmíněnými lákadly je tato solnice v až žalostném stavu. To je podstatná vada na kráse. Zvláště, když je do oblasti stahuje mnoho turistů.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora