O auta s nízkým nájezdem je zájem vždycky větší, dané vozy ale mohou být rizikové

Ford 440873 1280

Při výběru vozu je to i stav tachometru, na který se hledí, když je kupována ojetina. Trend je v tomto směru zcela jasný. Čím nižší kilometrový nájezd je, tím je pro kupujícího auto zajímavější a tím více ho chce. Ne vždy je ale tato úvaha správná, jelikož nízký kilometrový nájezd může být naopak to nejhorší, na co při výběru hledět. Proč?

Stočený tachometr

Hon za nízkým kilometrovým nájezdem vede k tomu, že se někteří nepoctiví prodejci rozhodnou, že začnou tachometry na svých autech stáčet. A to z důvodu, aby se takové auto stalo vůbec prodejným. Nejenom že se jedná o nekalé jednání, ale jsou země, kde je to přímo trestný čin. Kupující má sice radost, jak dobré auto koupil, ale ve skutečnosti se s ním najelo o desítky, i klidně stovky tisíc kilometrů více.

Mohlo by vás zajímat:  Největší prohřešky proti plynulosti provozu, které policie téměř netrestá
Zdroj obrázku: Pixabay

Nehoda nebo porucha

Malý kilometrový nájezd může klidně ukazovat i na to, že auto bylo bourané nebo mělo větší poruchu. Není nic neobvyklého, že majitel takové auto na delší dobu odstaví. Do doby, než opravu provede, nebo do doby, než se rozhodne, že bude lepší auto prodat někomu, kdo si ho opraví sám a pošle dále. Nízký kilometrový nájezd tak neznamená nutně to, že auto bylo používané málo, ale to, že dlouhou dobu jenom někde stálo bez povšimnutí.

Mohlo by vás zajímat:  Při správném používání klimatizace se šetří jak samotný systém, tak spotřeba

Krátké jízdy

Problémem pro mnohá auta je to, že se s nimi jezdí opravdu jenom málo a krátce. Například do práce nebo na nákup. Tyto pojezdy v délce několika kilometrů jsou tím jediným, na co je auto používáno. A to mu ne úplně svědčí. Jak proto, že se dokonale neohřeje motor, tak i proto, že nemusí být vždy dokonale dobíjený akumulátor. Případný kupující má sice radost, ale měl by si uvědomit, že předchozí majitel se k autu nechoval správně.

Mohlo by vás zajímat:  Lexus LC Convertible: Promyšlená akustika a výjimečný zvuk
Zdroj obrázku: Pixabay

Špatné zajetí

Nová auta potřebují takzvaně „zajet“. Pokud kupující najde inzerát na prodej vozu po prvním majiteli a toto auto má velmi malý nájezd, dá se úspěšně pochybovat o tom, zda auto bylo zajeté tak, jak by mělo být. To může být z budoucího pohledu opět další problém k již předchozímu výčtu.

Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora