O zákazu spalovacích motorů už se mluví, do roku 2030 má být realitou

Začalo to downsizingem a má to skončit úplným zákazem spalovacích motorů. Že je to šílený plán, který snad nemůže nikoho napadnout? Je to velký omyl, jelikož o definitivním zákazu vozidel se spalovacími motory se již začíná pomalu ale jistě mluvit. Bude to znamenat, že jednou tato doba opravdu nastane?

Evropská unie, města i automobilky

Cesta k čistému životnímu prostředí má hned několik směrů. A hlavní roli v tomto hraje Evropská unie. Ta svými emisními limity jasně tlačí na automobilky. Začalo to takzvaným downsizingem a končí to tím, že řada dřívějších motorizací z jejich portfolia definitivně zmizela, některé skončily s naftou úplně a jiné mění své portfolio tak, že budou dominovat jenom vozy na elektřinu.

Zapomínat nelze také na plnění klimatických cílů různých zemí a měst. I ta si jako oběť vybrala řidiče, kteří jezdí autem. Zavádění nízkoemisních zón ani tak neomezuje turisty, kteří nechají auto na záchytném parkovišti, ale může to omezovat především obyvatele. Zpřísňování podmínek vjezdu a rozšiřování oblastí bude na denním pořádku.

Už padl i návrh definitivního zákazu vozidel se spalovacím motorem

Byla to jakási hranice, něco, co pravděpodobně nikdy nebude vyřčeno. Ale opak je pravdou. Stalo se to. Padl první návrh na to, aby se vozy se spalovacím motorem definitivně zakázaly. Strůjcem této šílené myšlenky je Dánsko, se kterým však lehce sympatizují i další země. Stát tak v podstatě tlačí na Evropskou unii, aby byla přísnější.

Zlomový rok 2030

Co by se stalo, pokud by Dánská lobby skutečně uspěla a spalovací motory by se měly definitivně zrušit a my jsme měli jezdit pouze na elektřinu, popřípadě na vodík? To raději nedomýšlet. Faktem ale je, že tím zlomovým rokem má být 2030. Skutečně nám zbývá posledních deset let? Věříme, že ne a že jde pouze o výkřik, jak na sebe vrhnout lepší světlo hlavně mezi ekologickými aktivisty a organizacemi.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Mercedes naznačuje konec éry spalovacích motorů

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora