Obávaní cyklisté. Jejich chování na silnici je pro řidiče akorát k zlosti

Pokud nemají cyklisté přímo zákaz vjezdu na konkrétní úsek, mohou se pohybovat nejenom na cyklostezkách, ale i na běžných silnicích, kde se to doslova hemží auty. V některých jsou řidiči, kteří jsou na cyklisty doslova vysazení a dělají jim různé naschvály. Jiní je víceméně tolerují a další se snaží s nimi vycházet. Když se ale všech řidičů zeptáme, co jim na cyklistech vadí nejvíce, obvykle se shodují na hlavních věcech.

Blokování jízdního pruhu

Potkat skupinu cyklistů, která jede vzorně za sebou, je doslova zázrak. Běžným koloritem na našich silnicích je to, že jedou dva cyklisté vedle sebe a vesele si povídají. Ještě horší jsou ti, kteří na silnicích trénují a jedou v balíku, jelikož ti mnohdy vytvářejí skupinu, která zabere celý jízdní pruh. Bezpečně je objet může být téměř nemožné.

Neviditelnost

Hlavně za snížené viditelnosti, tedy brzy ráno a pozdě večer, je cyklista na silnici téměř neviditelný. O tom, že existuje nějaká povinná výbava jízdního kola, že by měl být osvětlen a že by měl mít na sobě reflexní prvky, nemá ani tušení. Mnoho řidičů je tak vidí doslova na poslední chvíli a úhybný manévr je nebezpečný pro oba dva.

Zdroj obrázku: Pixabay

Nedodržování předpisů

Většina cyklistů dopravní předpisy zná, ale nedodržuje je. Patrně proto, že si myslí, že se jim na rozdíl od řidičů v autech nemůže nic stát – pokud jde o body a postihy. Proto je běžným koloritem hlavně ve městech nezastavování na stopce nebo na semaforech, vjíždění do zákazů vjezdů a další věci, které mohou řidičům nejenom na křižovatkách pěkně zavařit.

Nepředvídatelnost

Mnoho cyklistů je nepředvídatelných a řidič nikdy neví, co v jaké chvíli udělají. Specialitou je svévolná změna směru, nedávání znamení o změně směru jízdy, najíždění nebo sjíždění z chodníku či vysedání a nasedání kdykoliv a kdekoliv. A řidič má co dělat, aby se s takovým cyklistou nestřetl, protože ten si patrně neuvědomuje, že ten kdo vyjde z karambolu zdráv, bude právě řidič.

Zdroj: https://www.realbuzz.com/articles-interests/cycling/article/10-cycling-mistakes-to-avoid/