Obvyklý styl jízdy na dovolenou ukazuje, proč většině Čechů elektromobil nikdy vyhovovat nebude

Češi jsou národ, který když se proti něčemu semkne, jenom těžko ho lze přesvědčit o opaku. Příkladů je mnoho a jeden najdeme i v segmentu automobilů. Jsou to elektromobily, které jsou pro mnoho Čechů trnem v oku. A přiživují to různé fámy o nebezpečnosti, degradaci baterií nebo pomalém nabíjení. Proč Češi tolik nechtějí elektrická auta, ukázala i letošní dovolenková sezona. Ačkoli není ještě u konce, přinesla mnoho zajímavých poznatků.

Nejde o dovolenou, ale přesun jinam

Dovolená by měla být od toho, aby si člověk odpočinul a poznal něco jiného. Památky, kulturu, prostředí, gastronomii. Pro mnoho Čechů je ale dovolená jen o přesunu na jiné místo. Styl života zůstane stejný. Každou sobotu míří směr Itálie a Chorvatsko davy cestovatelů v kombících, nacpaných až po střechu. Kromě oblečení nechybí zásoby jídla, plechovky i sudy piva a spousta dalších věcí, které ukazují jen na to, že lidé nejedou na dovolenou, ale jen svůj domov na týden přesunou pár stovek kilometrů jižněji.

Ano, moc elektromobilů-kombíků na trhu není a opravdu, když je takové auto naloženo po střechu, bude spotřeba zcela jiná než v papírech. To se pochopitelně negativně projeví i na dojezdu elektrického auta.

Hlavně co nejrychleji, na jeden zátah

Do Itálie nebo Chorvatska vyrážejí zástupy Čechů velmi často v pátek ve večerních, až nočních hodinách. Plán cesty je jasný – nejlépe na jeden zátah zvládnout cestu o minimální vzdálenosti tisíc kilometrů. Cílem je být v sobotu ráno u moře. Málokdo respektuje potřebu pravidelných zastávek, na kterých by se člověk alespoň protáhl, uvolnil ztuhlé tělo nebo vyspal. Jet na jeden zátah a být v cíli hned ráno je pro mnohé prioritou.

Zdroj obrázku: Freepik

Ano, pro tento styl jízdy není elektromobil vhodný, protože vzdálenost kolem tisíce kilometrů po dálnici na jeden zátah neujede opravdu žádný. Nezvládne to ale ani spalovací auto, u kterého je však doplnění paliva zatím značně rychlejší.

Mohlo by vás zajímat:  Bridgestone a ETB nabízejí prémiové pneumatiky za měsíční předplatné v průkopnickém programu MOBOX

Zastávka tam, kde budu chtít já

Že by se cesta měla plánovat, že by měla mít zastávky v pravidelných intervalech, o tom nechtějí Češi ani slyšet. Prostě jedou na doraz, a až ve chvíli, kdy je dostihne nadměrná únava nebo nesnesitelná potřeba na toaletu, zastaví. Souvisí to se snahou překonat vzdálenost co nejrychleji. Na cestě je nezajímá, zda místo jejich zastavení má nějaké zázemí v podobě toalety, umývárny, kavárny či restaurace. Nevadí jim vykonat potřebu klidně i na odpočívadle do přírody, hlavně že mohou co nejdříve jet dál.

Ano, nabíječky opravdu nejsou na každém kroku. Jsou ale na většině benzinových pump a odpočívadel s větším zázemím. Zastavit bez rozmyslu až na poslední chvíli s elektromobilem opravdu nejde, jelikož na daném místě nabíječka skutečně být nemusí.

Zdroj: https://www.newfolks.com/activities/electric-vehicle-road-trip/