Obytné zóny prokážou, který řidič skutečně zná pravidla. Nevědomost může končit i fatálně

O každém držiteli řidičského oprávnění můžeme říci, že absolvoval autoškolu, a tak má povědomí o hlavních pravidlech. Ta se ale mohou výrazně lišit v lokacích, které jsou označeny jako obytné zóny. Někteří řidiči by si za své chování zde zasloužili tučnou pokutu. Někteří ani netuší, co dělají špatně.

Troubení na chodce

Není nic neobvyklého, že se někteří chodci pletou na vozovce. A tak řidič zatroubí, aby je varoval nebo upozornil. V obytné zóně ale na klakson zapomeňte. Zde jsou chodci ve větším právu než řidiči. Nejenom že mají přednost před vozidly. Dokonce je zde dovoleno hrát si ve vozovce. Jedinou povinností chodce je umožnit vozidlům jízdu, jinak si může na silnici dělat doslova co chce.

Vynucování přednosti

Většina obytných zón není osazena značkami, a tak zde platí přednost zprava. Toto pravidlo však přestává platit ve chvíli, kdy řidič (nebo i cyklista) obytnou zónu opouští. V tu chvíli je chybou vynucovat si přednost. Kdo totiž opouští obytnou zónu, ten musí dát přednost v jízdě všem ostatním. Když to některý řidič neví, může to skončit i nehodou. Bohužel.

Mohlo by vás zajímat:  Číňané nabízí Evropě luxusní a výkonný elektromobil za cenu, která konkurenci nepotěší
Zdroj obrázku: Freepik

Ježdění padesátkou

V obytných zónách obvykle nejsou značky, které by snižovaly rychlost z běžné obecní padesátky. To ale neznamená, že právě 50 km/h je ta správná rychlost. V obytných zónách je dovoleno jet maximálně 20 kilometrů v hodině. Pochopitelně je to proto, aby byla zachována bezpečnost lidí, kteří se zde pohybují. Je chybou předpokládat, že i v obytných zónách platí klasická padesátka. Jakmile řidič projede kolem známé modré značky, musí o 30 km/h zpomalit.

Nesprávné parkování

V obytných zónách nelze zastavit kdekoliv. I kdyby byl průjezd v daném místě i přes zaparkované auto naprosto bezproblémový, prostě se to nesmí. Řidič v obytných zónách může parkovat jenom na místech, která jsou vyznačena dopravní značkou. Když stojí jinde, může dostat pokutu.

Zdroj: https://www.epermittest.com/drivers-education/driving-residential-neighborhoods