Obžaloba bývalého šéfa Volkswagenu je tu. Proč bude souzen?

Martin Winterkorn, bývalý šéf Volkswagenu, stane před soudek kvůli obžalobě z podvodu. Věc se zatím ve stádiu obžaloby, takže to, jak vše dopadne je ještě ve hvězdách. Státní zastupitelství v německém Braunschweigu je orgánem, který za obžalobou stojí. A případ podvodu skutečně souvisí s automobilkou Volkswagen, a to konkrétně s manipulací při měření emisí. Winterkorn dosud jakoukoli zodpovědnost odmítal.

Podvod při měření emisí

Aféra, týkající se manipulace s měřením emisí u automobilů Volkswagenu, se netýká pouze jednoho muže. Winterkornovi hrozí trest odnětí svobody od šesti měsíců až po deset let. Obžalováni jsou ale i další čtyři manažeři společnosti. Jejich identita ale nebyla dosud zveřejněna. Obvinění se týká jednak podvodu a jednak také nekalé soutěže. Dalšími problémy, se kterými se tito manažeři budou u soudu potýkat, je obvinění ze zpronevěry, krácení daní a falšování dokumentů.

Aféra s názvem Dieselgate

Tato aféra ohledně emisí dostala pojmenování Dieselgate. Winterkorn nejenže o této aféře věděl, měl se na ní aktivně účastnit (vzhledem k utajování). Jeho motivací (a motivací ostatních obžalovaných manažerů) byla maximalizace zisku firmy. Aféra se týká dieselových automobilů následujících značek:

  • Volkswagen,
  • Škoda,
  • Audi,
  • Seat.

Všechny automobily měly nelegálně upravený software, který zkresloval skutečné hodnoty emisí.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Martin Tolar - 10 nejošklivějších aut

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora