Odborníci varují: Na bezpečnost dětí má vliv i jejich oblečení

Dvě třetiny rodičů vystavují své děti pravidelně smrtelnému nebezpečí. Podle mezinárodního průzkumu bezpečnosti přepravy dětí v automobilech právě tento počet dětí bývá přepravován nesprávně. To však nutně neznamená, že nepoužívají autosedačky, život a zdraví dětí v případě nehody jsou ohroženy i v případě nesprávného připoutání nebo dokonce nošení bundy v autosedačce.

Průzkum uspořádala britská organizace Child seat Safety, podle jejíchž zjištění je ve většině případů používán nevhodný zádržný systém autosedačky nebo děti nebývají správným způsobem připoutány. To jsou přitom faktory, které při správném dodržování mohou až o devadesát procent snížit riziko poranění a smrtelných následků autonehody. Pro zajištění bezpečnosti svých ratolestí se držte následujících zásad:

  • Použijte správnou autosedačku
  • Děti patří na zadní sedadla
  • Připevněte sedačku správně
  • Řádně utáhněte popruhy
  • Sundejte bundy a batohy

Sedačka děti ochrání, jen když je použita správně

Mnoho rodičů se spokojí s faktem, že je policisté nemohou pokutovat za nepoužití autosedačky. Na bezpečnost jejího používání kladou důraz až na druhém místě, pokud vůbec. A to je veliká chyba. Kvůli spěchu či při rutinních krátkých jízdách často děti v sedačce buďto vůbec nepřipoutají, případně nechávají tuto činnost na dětech, aniž by pak výsledek zkontrolovali. Někteří ale třeba ani úplně přesně netuší, jakým způsobem je nutné dítě připoutat, aby autosedačka plnila svou funkci tak, jak má.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Před připevněním dětské sedačky do vozu se ujistěte, že jste si prostudovali návod na a způsobu jejího připoutání správně rozumíte. Nejsnazší metodou je zádržný systém Isofix, který je součástí novějších vozů a sedačka se do něho přichytí napevno do zabudovaných třmenů. Pokud však máte starší automobil nebo vámi pořízená sedačka tuto možností nedisponuje, je nutné připoutat sedačku pomocí bezpečnostního pásu. V tu chvíli se ujistěte, že pás prochází všemi místy podle pokynů výrobce tak, aby bylo dítě za jízdy stabilní a v autosedačce se nepřevracelo.

Mohlo by vás zajímat:  Podezřelé inzeráty na auta lákají důvěřivce. Nenechte se napálit

Popruhy sedačky musejí přiléhat těsně k tělu

Zároveň je nutné klást důraz na správné utažení popruhů, které drží dětské tělo ve správné pozici tak, aby předešlo v případě autonehody jeho zranění či smrti. K tomu je nutné, aby byly pásy sedačky staženy co nejpevněji a těsně přiléhaly k tělu dítěte. Jejich správné utažení můžete zkontrolovat tlakem na popruh. Pokud se prohne, je třeba jej ještě přitáhnout.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Správnou funkci popruhů může narušit přepravování dětí v bundách, nebo dokonce s batohem na zádech. I takové případy jsou často k vidění, zejména jsou-li děti přepravovány po krátkých trasách, například do školy. Tyto předměty mohou dokonce zabránit správné funkci bezpečnostního systému a v případě nehody mohou stát vaše dítě zdraví nebo dokonce život. Proto dbejte řádného dodržování zásad bezpečnosti, neboť ta je nejvyšší prioritou po celou dobu jízdy.

Jděte dětem v bezpečnosti příkladem

Připoutání v autosedačce může být někdy dětem nepříjemné, zejména jedná-li se o aktivního jedince, který, jak se říká, neposedí. Zejména v těchto případech je ale důslednost v připoutání důležitá dvojnásob, neboť divoké dítě svým chováním ve voze může nebezpečné situace dokonce samo způsobit. Nedejte se proto obměkčit a důsledně dodržujte veškerá výše zmíněná bezpečnostní opatření, a to i při krátkých jízdách a nikdy nedělejte žádné výjimky. Pokud necháváte děti, aby se připoutaly samy, vždy jejich práci překontrolujte, případně napravte nedokonalosti.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Přístup dětí k dodržování bezpečnosti z největší části ovlivňuje zejména chování rodičů, ostatně stejně jako ve všech ostatních výchovných případech. Dbejte proto na vlastní dodržování všech základních bezpečnostních opatření. Všichni pasažéři musejí být připoutáni bezpečnostními pásy a svým chováním nenarušovat průběh jízdy. Děti pak chování svých rodičů budou napodobovat a nebudou mít potom tendence se za jízdy samy odpoutat a zvyšovat tak bezprostřední nebezpečí vážného zranění.

Zdroj: Child seat Safety, Autorský text
Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora