Odborníci z BloombergNEF: Za 3 roky bude stát elektromobil jako naftové auto

Problémem elektromobilů už není jejich dojezd, který se nadále zvyšuje. Je to stále jejich cena, která je oproti klasickým vozům se spalovacím motorem stále výrazně vyšší. A to až o desítky procent. Pro příznivce elektromobility je tu jedna dobrá zpráva. Podle odborníků z agentury BloombergNEF by měly ceny elektromobilů výrazně klesat.

Za 3 roky budou stát jako auta se spalovacím motorem

Odhady organizace BloombergNEF jsou celkem odvážné, jelikož přišla s tvrzením, že za 3 roky by se měly ceny elektromobilů snížit natolik, že se svou cenou vyrovnají naftovým automobilům. To by mělo výrazně přispět k vývoji elektromobility, jelikož bude překonána jedna z hlavních překážek, kterou je nyní stále cena. Ta by se měla v roce 2022 vyrovnat na úroveň naftových vozidel.

Předchozí prognózy nevyšly

Nejde o první prognózu, se kterou organizace BloombergNEF přišla. Ty předchozí však nevyšly zcela přesně. Nemyslíme to však hanlivě, ale spíše pozitivně. Ony odhady spojené s termínem, kdy se elektromobil vyrovná naftě se nejprve týkaly roku 2026, potom roku 2024. A nyní se optimisticky hovoří o roku 2022. Daný chvíle tak nastane dříve, což je pro fanoušky elektromobility pozitivní zpráva.

Klesají ceny baterií

Jedním z hlavních důvodů je i to, že výrazně klesají ceny baterií. Právě ty se na ceně elektromobilů podepisují nejvíce. Díky větší poptávce a vývoji nových technologií se mohla optimalizovat výroba, která je mnohem efektivnější a pokud jde o náklady, tak i výhodnější. Za posledních deset let klesla sledovaná cena za 1 kWh u akumulátorů pro elektromobily o devadesát procent. A daný pokles by měl i nadále pokračovat.

Zároveň je nutné dodat, že sledovaná cena za 1 kWh sice klesá, ale zákazník vyžaduje baterie se stále vyšší kapacitou. Výsledkem tak je sice snížení nákladů na danou jednotku, ale kapacitně se vyrábějí baterie větší, a tak jejich cena nijak výrazně neklesá.

Komentáře
Mohlo by vás zajímat:  Chevrolet odhalil konečnou podobu elektrického Sparku

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora