Odpadky jako palivo? Jedna automobilka s touto možností koketuje

Ekologie je směrem budoucnosti. Není tedy divu, že se jí přizpůsobují i automobilky. V současné době se to projevuje zejména zvýšenou výrobou elektromobilů. Jiní zase doufají ve vodíkový pohon. Seat se vydal naprosto odlišnou cestou a snaží se vytvořit ekologické palivo ze zpracovaného odpadu.

Zpracovaný odpad na palivo?

Odpad je něco, co se na naší planetě hromadí. Nemáme pro něj zatím další využití. Zásoby ropy pro výrobu benzínu a nafty se přitom neustále tenčí, získávání vodíku je velice nákladné. A proto, když se řekne, že by takový odpad mohl posloužit něčemu dobrému, zní to velice nepravděpodobně. Seat se tímto ale skutečně zabývá ve svém novém programu. Nám nezbývá než držet palce, aby to skutečně vyšlo.

Biometan je to tajemství

Seat, který spadá pod koncern Volkswagenu, vede již dlouho výzkum v oblasti plynových pohonů, především CNG. A do obzoru jeho zájmu se dostal biometa, plyn, který se získává právě z odpadu. Ten by se mohl stát zdrojem pro pohonné jednotky automobilů. Celý projekt dostal název Methamorphosis. Ten vyrábí dost biometanu na provoz čtyř automobilů. Specializované zařízení Ecoparc 2 ale může vyrábět mnohem větší množství plynu:

  • Toto množství plynu by vystačilo na cestu kolem zeměkoule pro 3750 leonů každý rok.
  • V současnosti biometan využívají tři Leony a jedna Arona.
  • Vliv ekologického paliva bude zkoumán po ujetí 30 000 km od každého vozu.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora