Odpružení od Boose půjde do výroby

Ve světě automobilismu bychom mohli najít celou škálu různých značek. Mezi ně rozhodně patří i značka Boose. Když se podíváme na její hlavní zaměření, tak bylo spojeno s vývojem a výrobou audiosystémů. Nebyl to však její jediný záměr. V osmdesátých letech přišla se zajímavým nápadem na unikátní podvozkové technologie. Sice byl název projektu Project Sound, ale se zvukem to nemělo nic společného. Právě naopak.

Jedinečné odpružení

Project Sound od Boose byl unikátní v tom, že se počítalo s využitím elektromagnetických motorů, které by byly umístěny místo klasických tlumičů. Toto řešení mělo za cíl přinést hned dvě výhody. První byla založena na tom, že si řidič mohl sám přesně nastavit tuhost podvozku. Druhá výhoda je však ještě unikátnější. Je spojena s dokonalým komfortem, během jízdy po nerovnostech. Díky elektromagnetickým motorům jsou nerovnosti absolvovány tak, že se vůz nijak nehýbe. Tedy tak, že když přejedete například přes příčný práh, jako řidič nebo pasažér to vůbec nepoznáte, a auto se bude stále chovat tak, jako byste jeli po dokonale rovné a hladké silnici. Zní to jako zázrak.

Oficiální představení v roce 2004

I když šlo o naprostý unikát a s ohledem na komfort něco jedinečného, tak vývoj trval skutečně celkem dlouho. Než se vše dostalo z prvotních nákresů a testů do fáze prvního prototypu, uběhlo mnoho let. Stalo se tak až v roce 2004. To byl onen prototyp představen. Byl sice přijatý s nadšením, ale hlavně s ohledem na to, jak funguje. Praktičnost využití byla shledána jako minimální, jelikož elektromagnetické motory byly až moc těžké.

Zlom mohl nastat v roce 2010, kdy se uvažovalo nad využitím do limuzín. Zde se na hmotnost zase až tak nehraje a je to právě komfort, který by zde měl být na prvním místě. Bohužel pro značku Boose i z tohoto plánu nakonec sešlo.

Mohlo by vás zajímat:  Citroën CX byl inspirován, pojmenován a vytvarován dle aerodynamiky

Převzetí firmou Clearmotion

Vše vypadalo tak, že Project Sound definitivně skončí u ledu. Ale nestalo se tak. Vše převzala společnost Clearmotion, která má v plánu tento unikát skutečně posunout zase o kousek dále. Tedy o pořádný kus, jelikož se mluví o tom, že hned pětice automobilem by mohla být reálný zájem. A tak vše půjde do klasické výroby.

Zatím se však spekuluje jenom o tom, že v roce 2019 by se měla novinka objevit u menší automobilky, v segmentu prémiových vozů. Zástupci firmy ale hovoří hlavně o roce 2020, který by měl přinést mohutné rozšíření napříč globálním trhem.

Na první pohled je to až nemožné

Pokud se to povede, dá se říci, že komfort jízdy bude o pořádný kus kupředu. To nejlépe demonstrují propagační videa, na kterých je jasně patrné, že ať auto jede přes jakékoliv nerovnosti, nijak to neovlivní celkový komfort, který pasažéři uvnitř svého vozu mají.

Komentáře