Opel Adam EV – Vývoj zastaven!

Opel Adam vzbudil hned po svém oficiálním uvedení na autosalonu v Paříži pořádný rozruch. Jak by také ne? Stylový minivůz, který se nebojí ostré a zavedené konkurence v podobě Mini či Fiatu 500, je vítanou novinkou na celém evropském trhu. V souvislosti s Adamem se k nám před časem dostaly informace o možné výrobě jeho plně elektrické verze. Po dnešku však veškeré naděje na bezemisní stylovku umírají, a to z jednoho prostého důvodu – velmi vysoké výrobní náklady. 

Ano, všichni víme, že výroba elektromobilu je v současné době stále velmi drahou záležitostí, což bohatě podporuje například Peugeot iOn se základní cenou okolo 750 000 korun bez DPH. Hlavní inženýr Opelu v rozhovoru pro server  Automotive News uvedl, že za současných podmínek by nemohla být ani cena elektrického Adamu ve výrazně nižších relacích. Drtivé následky by pak na sebe nenechaly dlouho čekat – nízký odbyt, snižování výroby a nakonec celkový kolaps, který se nevyhnul ani výše zmíněnému iOnu (potažmo oběma modelům, vycházejícím z Mitsubishi i-MiEV).

Kapka naděje zde však ještě stále je. GM totiž i přes nelichotivou vizi budoucnosti stále pokračuje ve vývoji Chevroletu Spark EV, který měl s elektrickým Opelem Adam sdílet veškeré důležité ústrojí. Z předchozích událostí víme, že se GM rozhodně nebojí rizika. Důležité však bude, jestli malicherným mrháním rezerv nepotopí další automobilku.

Fotografie: Worldcarfans