Opel Combo Life 1,5 CDTi je nejdůležitějším členem každé rodiny

Model vozu Opel Combo je zajímavý tím, že ho lze pořídit ve dvou variantách. První je Opel Combo Van, koncipovaný jako užitkový vůz nejenom pro každého živnostníka. Druhou možností je řešení s označením Opel Combo Life, určené primárně rodinám. Nám se dostala do testování druhá varianta. Čím nadchne a v čem jsou její přednosti? A kde je možné vidět určité rezervy? Podívejte se.

Design vozu

Je jasné, že u auta které chce zaujmout především svou praktičností nelze hledat žádné designové inovace a výstřelky. Pravda, auto působí spíše jako krabice, ale to je v této kategorii aut tak nějak očekávatelný standard. Ostatně potvrzuje to i přímá konkurence vozu Opel Combo Life, kterou je například Peugeot Rifter, nebo Citroen Berlingo. Tvar auta však už dává tušit, že hlavní důraz byl kladen na jeho reálnou využitelnost, což se následně potvrdilo i v našem testu.

Výbava vozu

Zatímco designovou stránku jsme omlouvali praktičností vozu, zde, u jeho výbavy musíme říci, že Opel Combo Life rozhodně nezklamal. Naše testovaná verze byla skutečně prošpikovány vychytávkami, u kterých se člověk musel zamýšlet nad tím, zda skutečně sedí v primárně rodinném a praktickém autě. Za zmínku určitě stojí head displej, parkovací asistent zvládající jak kolmé, tak i podélné parkování (zde i s možností zvolit automatické vyjetí). Dále nechybí přední i zadní senzory, stejně jako couvací kamera. Ta je doplněna zobrazením vozu shora, což pomůže k lepší identifikaci překážky při couvání.

Opomenout nelze ani sledování jízdních pruhů s funkcí navrácení do jízdní dráhy, sledování dopravních značek s možností rychlého nastavení povolené rychlosti v rámci tempomatu, varování před srážkou i automatické brzdění. V tu chvíli člověk začíná přemýšlet, kolik takové výbavy mají vozy vyšších tříd. Zde je najdeme u rodinného pomocníka.

Mohlo by vás zajímat:  TEST Škoda Octavia Greenline

Interiér vozu

Kam se podíváte, tam vás zaujme jeho povedenost a často i smysl pro detail a snahu dát majitelům opět něco navíc. Naše varianta Opel Combo Life 1,5 CDTi zaujme třeba náhradou klasické řadicí páky v podobě praktického kolečka, u kterého volíte zařazení pouhým otáčením. Kdo zvedne hlavu, může se kochat noční oblohou, díky panoramatické střeše. Samozřejmě s možností plného zastínění, které se hodí při slunečných dnech. Kromě již zmíněného head-up displeje nechybí také dotykový ovládací panel ve snadné dostupnosti a ve výšce, která umožní stále periferně sledovat jízdní dráhu.

Materiály sice nejsou hi-tech luxusní volbou a navozují dojem spíše toho, že sedíte v dodávce. Na druhou stranu lze i toto vnímat jako klad, jelikož i náročné pravidelné používání by měl interiér vozu vydržet. Možným vylepšením do budoucna by mohla být větší opěrka ve dveřích pro pasažéry vzadu, kteří si mohou stěžovat na její malé rozměry a přílišnou tvrdost.

Praktičnost vozu

Jdeme na to hlavní, co by měl model Opel Combo Life nabídnout. Je to jeho praktičnost. V tomto směru mu rozhodně není co vytknout. Už tak velký zavazadlový prostor je možné rozšířit snadným sklopením sedaček. Dobrým doplňkem je vyklápěcí zadní sklo, určené k naložení pouze pár drobností, kdy by bylo zbytečně komplikované otevírat celkem velké a robustní víko celého zavazadelníku. K dispozici je mimo klasického plata i výklopná střešní schránka s nosností až 10 kg, která je přístupná i zevnitř.

Praktičnost vozu lze shrnout i tak, že „kam šáhnete, tam je odkládací prostor“. Je to jak oblast zavazadelníku, tak to jsou také 2 kastlíky u spolujezdce, dále také oblast středového panelu, ale i přihrádka táhnoucí se středem celé střechy. Pasažéři vzadu mohou ocenit i vyklápěcí stolky. I když tvarovaný úložný prostor mají i dveře, je zklamáním, že se do nich nevejde klasická 1,5 litrová lahev. Toto negativum může vykompenzovat třeba klasická dostupná zásuvky s napětím 230 V (tedy abychom byli přesní, Opel udává 220 V).

Mohlo by vás zajímat:  Test Land Rover Defender: Nástupce ikonického auta je odolný pracant s dávkou luxusu

Jízdní dojem vozu

Opel Combo Life 1,5 CDTi svými jízdními vlastnostmi rozhodně nezklame. Totéž můžeme říci i o naší testované motorizaci, která přijde vhod všem, kteří se stále nechtějí vzdát dieselu. Díky spolupráci můžete stejnou motorizaci najít i ve vozech Ford. Výkon dostačuje i na plně naložené auto jak pasažéry, tak zavazadly. Bát se není nutné ani vysoké spotřeby, což se hodí při pravidelných delších cestách – třeba na rodinné výlety. Komu by to bylo málo, má možnost zvolit i zapnutí „eko“ režimu.

Na osmistupňový automat je perfektní spoleh a ani při jízdě ve vyšších rychlostech se není nutné obávat nadměrného hluku. Odhlučnění vozu je na dobré úrovni, což opět může ocenit rodina, které během jízdy na zadních sedadlech usnou děti. Vůz dobře drží v zatáčkách a smazává tak případné obavy z jeho velikosti.

Shrnutí

Je jasné, na koho s modelem Combo Life Opel cílí. Jsou to především rodiny, které hledají celkovou praktičnost vozu jak s ohledem na transport lidské posádky, tak zavazadel. A všech možných drobností, které mají být po ruce. V tomto je auto ideální volbou. Zaujme také opravdu bohatá výbava mnohdy až nečekaných funkcí, které cesty s vozem výrazně usnadní. Design samozřejmě odpovídá segmentu MVP a nutno říci, že ostatní klady vozu přesvědčí, že rozhodně není tím nejdůležitějším, na co hledět a není důvodem, proč auto zavrhovat.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora