Originál – pokaždé nový: MINI 3dveřové, MINI 5dveřové, MINI Cabrio

Originál prémiového segmentu malých automobilů přechází do další fáze svého vývoje. Britský výrobce prémiových automobilů intenzivní proměnou 3dveřového MINI, 5dveřového MINI a MINI Cabrio potvrzuje pozici těchto tří modelů jakožto prémiových zprostředkovatelů potěšení z jízdy, expresivního designu a   individuálního stylu. Zřetelné designové akcenty exteriéru vozům dodávají puristický vzhled, který zdůrazňují charakteristické designové prvky. Inovativní vícebarevná střecha Multitone navíc vytváří jedinečné příležitosti individualizace. Prémiový charakter uvnitř 3dveřového MINI, 5dveřového MINI a MINI Cabrio podtrhuje značně přepracovaná palubní deska. Nejnovější modernizaci malých modelů britské značky završují atraktivní rozšíření standardní a   volitelné výbavy, nové barvy karoserie, kola z lehké slitiny, obložení interiéru a čalounění sedadel, jakož i inovativní technologie podvozku, asistenčních systémů, ovládání a konektivity.

20 let po uvedení moderního MINI se nejnovější generace modelů představuje ve špičkové formě. Koncept spojený s opětovným uvedením
značky na trh, jmenovitě výrobou prémiových vozů v segmentu malých automobilů, se změnil v jedinečný a celosvětově úspěšný příběh. Dnes je značka MINI ztělesněním agilního řízení kombinovaného s nezaměnitelným vzhledem; ve své třídě splňuje nejvyšší standardy z hlediska použité techniky a kvality. „Současnou modelovou revizí značka MINI dosáhla úrovně vyspělosti, díky níž se v segmentu malých automobilů staví do ještě výjimečnější pozice než kdykoliv předtím, a to především co se designu, samotné podstaty produktu a prvotřídní kvality týče,“ říká Bernd Körber, ředitel MINI. „MINI je originál, který vyčnívá z davu a stále znovu a znovu posouvá svoje vlastní hranice.“

Uvedení nejnovějších provedení 3dveřového MINI, 5dveřového MINI a MINI Cabrio na trh v celosvětovém měřítku odstartuje v březnu 2021. Obsáhlá designová, technologická a kvalitativní vylepšení v daných modelových provedeních dodávají svěží vítr do plachet také plně elektrickému MINI Cooper SE (kombinovaná spotřeba paliva:
0,0 l/100 km /WLTP/; kombinovaná spotřeba elektřiny:
17,6–15,2 kWh/100 km /WLTP/, 16,1–14,9 kWh/100 km /NEDC/; kombinované emise CO2: 0 g/km) v jeho pokračujícím úspěšném tažení segmentem elektromobilů. Z modernizace jednotlivých modelů v oblasti designu a jejich techniky těží také nejnovější verze extrémních sportovních provedení MINI John Cooper Works (kombinovaná spotřeba paliva: 7,1–6,8 l/100 km /WLTP/, 7,1–6,9 l/100 km /NEDC/; kombinované emise CO2: 161–155 g/km /WLTP/, 163–158 g/km /NEDC/) a MINI John Cooper Works Cabrio (kombinovaná spotřeba paliva: 7,4–7,1 l/100 km /WLTP/, 7,4–7,1 l/100 km /NEDC/; komb. emise CO2: 167–161 g/km /WLTP/, 169–163 g/km /NEDC/).

MINI 3dveřové, MINI 5dveřové, MINI Cabrio: Přehled inovací ve zkratce.

 • Puristický vzhled díky novému designu přední části.
 • LED světlomety jsou nyní součástí standardní výbavy.
 • Nová podoba charakteristických bočních ozdob.
 • Přepracovaný zadní nárazník, zadní LED světla v designu britské vlajky Union Jack jsou nyní součástí standardní výbavy.
 • Světová inovace: vícebarevná střecha Multitone.
 • Nové barvy karoserie a kola z lehké slitiny.
 • Nově navržené vnitřní povrchy a výdechy ventilace.
 • Přepracované volanty, poprvé volitelně vyhřívané.
 • Multifunkční přístrojový štít s 5palcovým barevným displejem.
 • Centrální sdružený přístroj s novým leskle černým povrchem, 8,8palcový displej a moderní grafické zobrazení jako součást standardní výbavy.
 • Sportovní sedadla v novém barevném provedení Light Checkered.
 • Nová výbava prostorového osvětlení Ambient Light s rozšířenými funkcemi.
 • Adaptivní podvozek je nyní vybaven frekvenčně selektivními tlumiči.
 • Vůbec poprvé je k dispozici elektrická parkovací brzda.
 • Aktivní systém udržování rychlosti nyní s funkcí Stop & Go.
 • Větší bezpečnost díky novému varování před opuštěním jízdního pruhu a režimu světel pro špatné počasí.
 • Černý exteriér Piano Black s rozšířeným obsahem.
 • Nové výbavové pakety umožňují cílenou individualizaci.

„Celkově větší propracovanost MINI je viditelná na první pohled a je všude patrná,“ říká projektová manažerka Petra Becková. „To platí pro design, materiály a kvalitu interiéru, stejně jako pro řadu nových funkcí týkajících se ovládání, potěšení z jízdy a jízdních asistentů.“

Čistší MINI: Nový design exteriéru.
Nový designový jazyk exteriéru nyní posouvá nezaměnitelný vzhled MINI jednoznačně do puristické roviny. Upravený design kromě jiného zaručuje, že moderněji pojaté centrální designové prvky MINI se díky zmenšení jejich počtu dále zvýrazní. Přední část MINI včetně MINI Cooper SE, 5dveřového MINI a MINI Cabrio je obzvláště výrazná. Více než kdy jindy jí dominuje charakteristická maska chladiče, jejíž šestihranný rámeček je nyní podstatně větší, a typicky oválné MINI světlomety. Obrysová světla nahradily svislé nasávací otvory umístěné co nejvíce v krajích, sloužící jako otvory pro vzduchové clony s cílem zlepšit aerodynamiku. Střední část nárazníku, fungující také jako držák registrační značky, je nyní vyvedena v barvě karoserie, a nikoliv v černé.

„Nový design MINI je modernější, svěžejší a přímočařejší,“ říká Oliver Heilmer, šéf designu značky MINI. „Všechny inovace sledují společný cíl: Čistší MINI! Méně složitosti, více individuality.“

Boční profil i nadále definují typické MINI proporce a krátké převisy. Nové tvary blatníků kol jsou mimořádně pozoruhodné. Boční směrové ukazatele integrované do přepracovaných bočních ozdob jsou navíc nově vybaveny LED technologií. Společným prvkem zadní části všech modelových variant MINI poháněných spalovacími motory je omezený počet ploch. Šestiúhelníkovou přední masku chladiče lemuje černý rámeček. Zadní mlhové světlo je nyní integrováno do zadního nárazníku v podobě úzké LED světelné jednotky.

Každá je jedinečná: Unikátní vícebarevná střecha Multitone.
Kontrastní barvy střechy a krytů vnějších zpětných zrcátek patří k nejvýraznějším designovým prvkům, díky nimž je MINI průkopníkem v oblasti individualizace. Kromě černé Jet Black, bílé Aspen White, stříbrné Melting Silver a také červené Chili Red pro model MINI John Cooper Works je pro 3dveřové MINI a dveřové MINI 5 nabízeno inovativní a celosvětově unikátní barevné provedení střechy. Nová vícebarevná střecha Multitone se vyznačuje barevným přechodem z modré San Marino Blue přes perleťovou barvu Pearly Aqua po černou Jet Black, jehož bylo dosaženo novou technikou lakování. Za tímto účelem jsou tři barevné odstíny nanášeny jeden po druhém v procesu lakování zvaném „mokré na mokré“ („wet on wet“). Tato barva, známá jako Spray Tech, je plně integrována do mechanizovaného výrobního procesu v továrně MINI Oxford ve Velké Británii. Nicméně protože se v důsledku měnících se okolních podmínek v barevném vzoru vyskytují malé odchylky, je každé vyrobené MINI se střechou Multitone jedinečné.

„Nová střecha Multitone pro modely MINI není pouze doposud nejexpresivnější formou kontrastního barevného provedení, ale také posouvá typickou individuální tovární volitelnou výbavu na zcela novou úroveň,“ říká Oliver Heilmer, šéf designu značky MINI. „A protože každá střecha vypadá trochu jinak a je natolik jedinečná, víc než kdy jindy se vyplatí podívat se zblízka.“

Tři nové barvy karoserie, pět nových designů kol z lehké slitiny.
Nabídka barevných provedení karoserie obsahuje tři nové barvy. Kromě šedé metalízy Rooftop Grey a modré metalízy Island Blue bude k dispozici také žlutá Zesty Yellow, která byla původně dostupná pouze pro MINI Cabrio. V rámci volitelné výbavy Piano Black Exterior jsou kliky dveří, boční lišty, víčko palivové nádrže, loga MINI na kapotě a víku zavazadlového prostoru a označení modelu a koncovky výfukového systému společně s rámečky světlometů, masky chladiče a zadních světel vyvedeny v leskle černé barvě. Výrazně rozšířena byla také nabídka kol z lehké slitiny. V nabídce je pět nových variant: 17palcová kola jsou nyní k dispozici také v černém provedení Tentacle Spoke, v designu Scissor Spoke, dříve dostupném pouze pro MINI Sidewalk Cabrio, a v černé verzi varianty Pedal Spoke, která byla dříve určena výhradně pro modely 60 Years Edition. Kromě toho jsou k dispozici dvoubarevná 18palcová kola z lehké slitiny v designu Pulse Spoke, který vytváří obzvláště působivé designové akcenty, stejně jako kola z lehké slitiny John Cooper Works v černém provedení Circuit Spoke. Temné světlomety, jasně osvětlené silnice: LED světlomety jsou nyní standardní výbavou.
Nová, expresivně navržená verze LED světlometů bude součástí standardní výbavy všech tří nových modelů MINI. Vnitřek charakteristických oválných světlometů již není chromovaný, ale černý. LED jednotky potkávacích a dálkových světel zajišťují jasné a rovnoměrné osvětlení vozovky. Funkci denního svícení a směrových světel přebírá světelný proužek po jejich obvodu.

Mezi funkce volitelných adaptivních LED světlometů patří odbočovací světla, matrixová dálková světla a světlo do špatného počasí. Při zatáčení je jízdní pruh, do něhož řidič směřuje, automaticky osvětlen samostatným světelným paprskem. Dálková světla jsou automaticky ovládána také v závislosti na dopravní situaci v rychlostech vyšších než 70 km/h. Za tímto účelem je příslušná jednotka LED rozdělena do čtyř segmentů, které lze aktivovat a deaktivovat nezávisle na sobě. Tato matrixová funkce umožňuje zabránit oslnění ostatních účastníků silničního provozu. Jakmile přední kamera MINI zaregistruje protijedoucí vozidlo nebo vozidlo jedoucí vpředu, prostor, který vozidlo zabírá, je osvětlen pouze potkávacím světlem. Světlo do špatného počasí lze také aktivovat stisknutím tlačítka. Pokud je viditelnost omezená, například kvůli mlze nebo silnému dešti či sněhu, je možné potkávací světla vylepšit tlumeným odbočovacím světlem, aby intenzivněji osvětlovala silnici.

Zadní světla v   designu britské vlajky Union Jack jsou nyní standardním prvkem výbavy.
Charakteristická zadní světla v designu britské vlajky Union Jack jsou nyní také součástí standardní výbavy 3dveřového MINI, 5dveřového MINI a MINI Cabrio. Grafiku zadních světel inspirovanou britskou vlajkou zdůrazňuje zejména tmavší verze vzoru. Všechny funkce zadních světel se kromě couvacího světla vyznačují LED technologií.

Interiér: Čistý design, vysoce kvalitní zpracování.
Přepracovaný interiér 3dveřového MINI, 5dveřového MINI a MINI Cabrio je propracovaný, moderní a mimořádně kvalitní. Novinkou v nabídce jsou sportovní sedadla v barevném provedení Light Checkered, která dokonale ladí se žlutou barvou karoserie Zesty Yellow. Dobře známá kvalita látky Black Pearl prošla důslednou proměnou v charakteristickém britském stylu MINI. Švy se při přechodu do černé koženkové bočnice vyznačují stejným barevným schématem jako čalounění sedadel.

Výbavová linie Color Line, která byla dříve dostupná v rámci volitelné výbavy, je nyní harmonicky sladěna s příslušnou barvou čalounění. V celém interiéru byl výrazně snížen počet chromovaných prvků. Dva kulaté výdechy ventilace po stranách jsou nyní orámovány černými panely. Vnitřní větrací otvory byly kompletně přepracovány a nyní jsou zapuštěny tak, aby lícovaly s obložením interiéru. Obložení interiéru,
které je volitelně k dispozici v nových variantách Silver Checkered a MINI Yours Aluminium, stejně jako Electric v případě MINI Cooper SE, nyní sahá přes celou šířku přístrojové desky až k řidiči.

Vylepšen byl také prvotřídní vzhled centrálního přístroje. 8,8palcový barevný dotykový displej, dotyková tlačítka oblíbených předvoleb a lesklé černé plochy Piano Black jsou nyní součástí standardní výbavy. Kromě toho je do kulatého přístroje ještě harmoničtěji integrováno ovládání hlasitosti, výstražných světel a asistenčních systémů. Vzhled LED prstence centrálního přístroje vylepšuje ve spojení s výbavou vnitřního osvětlení Ambient Light nový povrchový design s laserovým gravírováním. Otočný ovladač ovládacího systému na středové konzole má nově ve spojení s navigačním systémem zcela černý povrch.

Mohlo by vás zajímat:  Smart odhalil ForTwo s otevřenou karosérií

Sportovní kožený volant je nyní součástí standardní výbavy, digitální kokpit na seznamu volitelné výbavy.
Součástí standardní výbavy všech modelových variant 3dveřového MINI, 5dveřového MINI a MINI Cabrio bude nově navržený sportovní kožený volant s multifunkčními tlačítky. Nová struktura tlačítek zlepšuje ovládání hlasitosti a telefonních funkcí, hlasového ovládání a asistenčních systémů.

Výbavové pakety John Cooper Works, MINI Yours a MINI Electric se vyznačují obzvláště kvalitní verzí sportovního koženého volantu. Je potažený kůží Nappa a má větší plochy pro palce. Poprvé je u malých modelů MINI k dispozici jako volitelné příslušenství také vyhřívání volantu. Součástí výbavy Connected Media je multifunkční přístrojový displej za volantem. Digitální barevný displej s technologií Black Panel, který je standardní výbavou MINI Cooper SE, má úhlopříčku 5 palců a zobrazuje všechny důležité jízdní informace, stejně jako informace o voze a momentální stav asistenčních systémů. V případě plně elektrického MINI slouží také jako ukazatel stavu akumulátoru v okamžiku, kdy je automobil nabíjen z elektrické sítě.

Volba barev displeje a osvětlení: Nové režimy „Lounge“ a „Sport“.
K dispozici je výběr ze dvou barevných schémat centrálního přístroje a displeje digitálního kokpitu, které lze zvolit v menu nastavení. V režimu „Lounge“ je zobrazovaný obsah podávaný v relaxačních barvách oscilujících mezi tyrkysovou a benzínovou modří. Pokud je aktivní režim „Sport“, pozadí obrazovky je červené a antracitové. U vozidel vybavených volitelnými jízdními režimy MINI Driving Modes je barevné schéma spojeno se zvoleným nastavením vozidla. V režimech MID a GREEN je obsah zobrazován ve stylu „Lounge“ a při jízdě v režimu „SPORT“ se také aktivuje odpovídající barevné schéma stejného jména.

Ve spojení s novou výbavou vnitřního osvětlení Ambient Light lze kombinovat barevné světy displejů s ovládáním osvětlení interiéru. Pro každý ze dvou režimů „Lounge“ a „Sport“ je k dispozici šest barev osvětlení interiéru. Každý z nich lze nastavit pomocí přepínače umístěného v horní části rámu čelního skla. Odpovídající barva poté vyzařuje z laserem gravírovaného LED prstence centrálního přístroje, z nepřímo osvětlených spodních stran obložení interiéru, zpod obrysů výplní dveří, z klik dveří řidiče a spolujezdce, ze střechy, z přední části středové konzoly a prostorů pro nohy. To poskytuje individuálně konfigurovatelné a vždy harmonické osvětlení interiéru 3dveřového MINI, 5dveřového MINI a MINI Cabrio. Výbava Ambient Light navíc osvětluje kliky dveří a nástupní prostor na straně řidiče a spolujezdce.

Otázky pro Olivera Heilmera ohledně nového MINI.

Co podle vás nový model MINI představuje?
Nové MINI je především opravdové MINI, které ještě více získalo na osobnosti a vlastní podstatě. Ve jménu hesla „Čistší“ jsme zdokonalili a zdůraznili všechny oblasti, díky nimž je MINI tím, čím je: kvalita, modernost a identita. Zde pro nás bylo také důležité dosáhnout ještě větších rozdílů mezi různými variantami motoru. Provedení MINI One vůbec poprvé nemá žádný konkrétní design, zatímco modely Cooper, Cooper S, Cooper SE a John Cooper Works lze od sebe snadno odlišit.

Jaký byl přístup při vývoji tohoto modelu?
MINI má skvělou historii. To znamená, že my v MINI Design opakovaně dostáváme fascinující úkol dosáhnout správné rovnováhy mezi historickým dědictvím a budoucností. Co necháš být a co přepracuješ? Důležitou strategií v tomto případě pro nás byla záměrná „redukce“ na základní aspekty, abychom se mohli soustředit na konkrétní prvky a vylepšit jejich vzhled. U nového MINI se revoluce odehrála v detailech. Vydali jsme se směrem modernizace všeho, co modernizovat šlo, a zároveň směrem zachování zavedené podstaty vozu. Například úmyslné opomenutí chromu v předních světlometech ještě efektivněji vyzdvihne charakteristický MINI vzhled vytvořený oválnými světly pro denní svícení. Totéž platí pro masku chladiče: vynechání určitých prvků dodává masce, a tedy celé přední části, čistší a modernější vzhled. A vůbec první zakomponování barvy karoserie do masky chladiče přineslo další vizuální zvýraznění.

Jaké jsou některé ze speciálních designových prvků nového MINI?
Revoluce u MINI často začínají u témat spojených s barvami a materiály. V této oblasti jsme vždy byli velmi odvážní, a nové MINI není výjimkou. Se střechou Multitone – vizuálně expresivním designem tvořeným více barvami – se nám povedlo vytvořit skutečnou stylovou záležitost a učinili jsme další krok ve vývoji námi původně představeného designu střechy v kontrastní barvě. Lakování této nové střechy přechází od tmavě modré přes světle modrou až po černou. Speciální výrobní proces, který jsme vyvinuli v továrně v Oxfordu, zajišťuje, že každá střecha je jedinečná, protože metoda lakování „mokré na mokré“ (wet on wet) svojí podstatou vytváří malé rozdíly v barevných přechodech. Každý zákazník tak dostane jedinečný kus automobilu; více individuální už to být nemůže. Navíc jsme prvním výrobcem automobilů, který takovou střechu nabízí. Dalším výbavovým prvkem exteriéru jsou 18palcová radiální kola.

Představují další vývojový stupeň charakteristických kol klasického Mini, nyní s frézovanými povrchy. Dvoubarevné provedení ráfků vytváří velmi efektivní kontrast a jejich dynamický a moderní vzhled dotváří soustředný vzor jejich paprsků.

Interiér je na první pohled typické MINI, ale na druhý pohled se objeví řada provedených změn. Méně spojů a tlačítek dává kabině propracovanější a modernější vzhled. Jasné uspořádání palubní desky s novým multifunkčním volantem zahrnuje více funkcí, ale méně ovládacích ploch. Digitální sdružený přístroj na sloupku řízení a ikonický centrální přístroj se zcela novým uživatelským rozhraním ukazují cestu do digitálního věku značky. Jedním z rysů automobilu, který jako takový není na první pohled patrný, ale je podle mého názoru neméně důležitý, je použití 100% recyklovaného materiálu v případě sportovních sedadel v novém designu Light Checkered. Koneckonců, naším cílem je učinit budoucnost nejen moderní, ale také udržitelnější.

Významným vylepšením prošlo také uživatelské rozhraní. Jakým způsobem?
U nového MINI se soustředíme na dotykové ovládání, protože to naši zákazníci dobře znají ze zařízení, která používají mimo automobil. Auto by tedy mělo nabídnout intuitivní rozšíření tohoto způsobu obsluhy. Celkové rozvržení je vizuálně jasné a moderně provedené. Nyní máme živé widgety, které si mohou uživatelé přizpůsobit nebo vybrat pohybem prstu. A ke zdůraznění jízdních režimů „Lounge“ a „Sport“ používáme na centrálním informačním displeji dva barevné světy. Tyto režimy také spolupracují s rozšířeným prostorovým osvětlením. Zvolí-li řidič určitý režim, vnitřní osvětlení se kompletně změní a umožní mu ještě hlouběji se ponořit do zážitku z jízdy.

Jaké budou možnosti individualizace?
Individualizace byla u MINI vždy ústředním tématem. S tímto na mysli jsme v případě nového MINI rozhodně necouvli ani o píď. Namísto toho nabízíme ještě více způsobů přizpůsobení vozu individuálnímu stylu a osobnosti zákazníka. Jak jsem již řekl, je těžké přijít s něčím víc individuálním, než je střecha Multitone. A také jsme rozšířili paletu barev nabízenou pro tento model o tři nové odstíny. Jak asi čekáte, opět nabízíme širokou škálu vysoce kvalitního vybavení a obložení interiéru, kterým si majitelé mohou své vozy individualizovat. Společně se střechou Multitone to znamená, že nabízíme více možností než kdykoliv předtím.

Co nám nové MINI prozrazuje o (designové) budoucnosti MINI?
Princip redukování bude hrát v utváření budoucí podoby značky MINI hlavní roli. Koneckonců věříme, že v tomto pořád složitějším světě bude stále důležitější zaměřit se na ty nejpodstatnější aspekty. Redukování nevidíme jako „omezování“. Že některé prvky záměrně opomeneme, to nám naopak umožní tím nejlepším způsobem zdůraznit a vyzdvihnout ty, které zůstanou. Pro nás redukování představuje jasnou volbu – pro prvky výbavy, které pak budou těžit z celé naší vášně, smyslu pro detail a odborných znalostí.

Motory s technologií MINI TwinPower Turbo standardně plní emisní normu Euro 6d.
Portfolio pohonných jednotek pro 3dveřové MINI, 5dveřové MINI a MINI Cabrio představují výkonné a hospodárné zážehové tří- a čtyřválcové motory. Jejich technologii MINI TwinPower Turbo tvoří turbodmychadlo integrované do sběrného výfukového potrubí, přímé vstřikování paliva a variabilní časování ventilů. 3válcové motory, každý s objemem 1,5 litru, jsou k dispozici ve třech výkonových nastavení sahajících od 55 kW/75 k přes 75 kW/102 k po 100 kW/136 k. 2,0litrový čtyřválcový motor generuje v případě obou modelů John Cooper Works maximální výkon 131 kW/178 k nebo 170 kW/231 k. Díky důsledně upravené technologii čistění výfukových plynů, která zahrnuje filtr pevných částic, splňují všechny modelové varianty standardně emisní normu Euro 6d.

MINI Cooper SE s elektrickým motorem o výkonu 135 kW/184 k nabízí bezemisní potěšení z jízdy. Hnací síla je na kola přenášena prostřednictvím jednostupňové převodovky. Vysokonapěťová lithium-iontová baterie, která je umístěna v podlaze, má kapacitu 32,6 kWh, a ve zkušebním cyklu WLTP umožňuje dojezd 203 až 234 kilometrů.

Spalovací motory 3dveřového MINI, 5dveřového MINI a MINI Cabrio jsou standardně kombinovány se šestistupňovou manuální převodovkou. Kromě základního motoru pro 3- a 5dveřové MINI mohou hnací sílu na silnici přenášet prostřednictvím 7stupňové dvouspojkové převodovky Steptronic (modely John Cooper Works: 8stupňová převodovka Steptronic).

Čtyři motory dostupné pro 3- a 5dveřové MINI:

MINI One First 3dveřové:

55 kW/75 k, 0–100 km/h za 13,4 s, max. rychlost: 173 km/h, spotřeba paliva: 5,8–5,4 l/100 km (WLTP), 5,4–5,2 l/100 km (NEDC), emise CO2: 133–122 g/km (WLTP), 122–119 g/km (NEDC).

MINI One 3dveřové:

75 kW/102 k, 0–100 km/h za 10,3 s (10,3 s), max. rychlost: 193 km/h (193 km/h), spotřeba paliva: 6,0–5,4 l/100 km (6,1–5,5 l/100 km) (WLTP), 5,3–5,2 l/100 km (5,0–4,9 l/100 km) (NEDC), emise CO2: 136–123 g/km (138–124 g/km) (WLTP), 122–118 g/km (115–111 g/km) (NEDC).

MINI Cooper 3dveřové:

100 kW/136 k, 0–100 km/h za 8,2 s (8,1 s), max. rychlost: 210 km/h (210 km/h), spotřeba paliva: 6,1–5,5 l/100 km (6,1–5,5 l/100 km) (WLTP), 5,4–5,3 l/100 km (5,1–4,9 l/100 km) (NEDC), emise CO2: 138–124 g/km (138–124 g/km) (WLTP), 124–120 g/km (117–112 g/km) (NEDC).

MINI Cooper S 3dveřové:

131 kW/178 k, 0–100 km/h za 6,7 s (6,6 s), max. rychlost: 235 km/h (235 km/h), spotřeba paliva: 6,7–6,2 l/100 km (6,4–5,8 l/100 km) (WLTP), 6,4–6,2 l/100 km (5,5–5,3 l/100 km) (NEDC), emise CO2: 151–140 g/km (144–132 g/km) (WLTP), 147–142 g/km (126–121 g/km) (NEDC).

MINI One First 5dveřové:

55 kW/75 k, 0–100 km/h za 13,9 s, max. rychlost: 172 km/h, spotřeba paliva: 5,9–5,4 l/100 km (WLTP), 5,4–5,3 l/100 km (NEDC), emise CO2: 135–124 g/km (WLTP), (125–121 g/km (NEDC).

MINI One 5dveřové:

75 kW/102 k, 0–100 km/h za 10,6 s (10,6 s), max. rychlost: 192 km/h (192 km/h), spotřeba paliva: 6,1–5,5 l/100 km (6,2–5,5 l/100 km) (WLTP), 5,4–5,3 l/100 km (5,1–5,0 l/100 km) (NEDC), emise CO2: 138–124 g/km (140–126 g/km) (WLTP), 125–120 g/km (118–114 g/km) (NEDC).

MINI Cooper 5dveřové:

100 kW/136 k, 0–100 km/h za 8,4 s (8,3 s), max. rychlost: 207 km/h (207 km/h), spotřeba paliva: 6,1–5,5 l/100 km (6,2–5,6 l/100 km) (WLTP), 5,4–5,3 l/100 km (5,2–5,0 l/100 km) (NEDC), emise CO2: 139–126 g/km (140–126 g/km) (WLTP), 125–120 g/km (119–115 g/km) (NEDC).

Mohlo by vás zajímat:  MINI - Modely Coupe a Roadster nahradí malý sporťák!

MINI Cooper S 5dveřové:

131 kW/178 k, 0–100 km/h za 6,8 s (6,7 s), max. rychlost: 235 km/h (235 km/h), spotřeba paliva: 6,8–6,2 l/100 km (6,5–5,9 l/100 km) (WLTP), 6,5–6,3 l/100 km (5,5–5,3 l/100 km) (NEDC), emise CO2: 154–141 g/km (147–134 g/km) (WLTP), 149–144 g/km (126–121 g/km) (NEDC).

 

Pro MINI Cabrio jsou k   dispozici tři motory:

MINI One Cabrio:

75 kW/102 k, 0–100 km/h za 11,0 s, max. rychlost: 190 km/h, spotřeba paliva: 6,3–5,8 l/100 km (WLTP), 5,6–5,5 l/100 km (NEDC), emise CO2: 143–133 g/km (WLTP), (129–125 g/km (NEDC).

MINI Cooper Cabrio:

100 kW/136 k, 0–100 km/h za 8,8 s (8,7 s), max. rychlost: 206 km/h (205 km/h), spotřeba paliva: 6,4–5,9 l/100 km (6,4–5,9 l/100 km) (WLTP), 5,8–5,6 l/100 km (5,4–5,2 l/100 km) (NEDC), emise CO2: 144–134 g/km (146–135 g/km) (WLTP), 132–127 g/km (124–120 g/km) (NEDC).

MINI Cooper S Cabrio:

131 kW/178 k, 0–100 km/h za 7,1 s (6,9 s), max. rychlost: 230 km/h (230 km/h), spotřeba paliva: 6,9–6,5 l/100 km (6,6–6,2 l/100 km) (WLTP), 6,7–6,5 l/100 km (5,8–5,6 l/100 km) (NEDC), emise CO2: 157–148 g/km (151–141 g/km) (WLTP), 153–149 g/km (132–128 g/km) (NEDC).

Další varianty:

MINI Cooper SE:

135 kW/184 k, 0–100 km/h za 7,3 s, max. rychlost: 150 km/h, spotřeba elektřiny: 17,6–15,2 kWh/100 km (WLTP), 16,1–14,9 kWh/100 km (NEDC), emise CO2: 0 g/km, dojezd: 203–234 km (WLTP).

MINI John Cooper Works:

170 kW/231 k, 0–100 km/h za 6,3 s (6,1 s), max. rychlost: 246 km/h (246 km/h), spotřeba paliva: 7,1–6,8 l/100 km (6,9–6,6 l/100 km) (WLTP), 7,1–6,9 l/100 km (6,2–6,0 l/100 km) (NEDC), emise CO2: 161–155 g/km (157–150 g/km) (WLTP), 163–158 g/km (142–137 g/km) (NEDC).

MINI John Cooper Works Cabrio:

170 kW/231 k, 0–100 km/h za 6,6 s (6,5 s), max. rychlost: 242 km/h (241 km/h), spotřeba paliva: 7,4–7,1 l/100 km (7,1–6,9 l/100 km) (WLTP),  7,4–7,1 l/100 km (6,4–6,2 l/100 km) (NEDC), emise CO2: 167–161 g/km (162–156 g/km) (WLTP), 169–163 g/km (147–142 g/km) (NEDC)

Nově definovaný pocit z jízdy jako v motokáře: Adaptivní podvozek zlepšuje rovnováhu mezi sportovností a komfortem.
Agilní jízdní vlastnosti MINI charakterizuje spontánní nástup výkonu motorů, přesné řízení, účinné brzdy a naladění podvozku a tlumičů orientované na dynamickou jízdu. Nová verze adaptivního podvozku, který je v případě modelů MINI k dispozici vůbec poprvé, nově definuje charakteristický MINI pocit z jízdy jako v motokáře. Díky neustálému upravování tlumení na základě frekvence pohybu dosahuje nový adaptivní podvozek znatelně vylepšené rovnováhy mezi sportovností a jízdním komfortem. Dodatečný ventil uvnitř tlumiče má za úkol zjemnit náhlé skokové zvýšení tlaku uvnitř tlumiče. Síla tlumení se upraví během 50 až 100 milisekund.

V závislosti na jízdní situaci a stavu vozovky lze tlumicí síly zmenšit až o 50 procent. To výrazně zlepšuje jízdní komfort a současně i ovladatelnost při vyrovnávání mírných nerovností na silnici a zároveň zachovává sportovní charakteristiku tlumení například při nájezdu do zatáčky. Inovativní technologie tlumení je k dispozici pro všechny modelové varianty kromě MINI One First, MINI One a MINI Cooper SE.

MINI Cooper SE je standardně vybaveno elektrickou parkovací brzdou. Aktivuje se a uvolňuje tlačítkem na středové konzole a kromě MINI One First je k dispozici také pro ostatní modelové varianty ve spojení
s automatickou převodovkou, volitelným paketem Driving Assistance a nejméně 17palcovými koly z lehké slitiny.

Za všech okolností ve zvoleném směru: Varování před opuštěním jízdního pruhu.
Paket Driver Assistance, který je pro 3dveřové MINI, 5dveřové MINI a MINI Cabrio k dispozici v rámci volitelné výbavy, zajišťuje maximální komfort a bezpečnost díky rozšířené škále funkcí. Nové varování před opuštěním jízdního pruhu, které je součástí této výbavy, řidiči pomáhá v rychlostech 70 až 210 km/h bezpečně zůstat ve zvoleném směru. Aby se předešlo neúmyslnému opuštění jízdního pruhu, systém monitoruje vodorovná značení na silnici, a pokud hrozí riziko vybočení z pruhu, řidiče upozorní vibrováním volantu.

Pohodlnější udržování rychlosti a vzdálenosti: Nový aktivní systém udržování rychlosti – nyní s funkcí Stop & Go.
Vyhodnocováním obrazu vpředu umístěné kamery vzniká prostor pro další asistenční systém. Tato výbava je pro 3dveřové MINI, 5dveřové MINI a MINI Cabrio k dispozici vůbec poprvé. Nový paket Driver Assistance Plus zahrnuje aktivní systém udržování rychlosti, který ve spojení s automatickou převodovkou nově nabízí také funkci Stop & Go. Ve čtyřech stupních automaticky udržuje požadovanou rychlost a vzdálenost od vpředu jedoucích vozidel. Systém využívá dat zaznamenaných přední kamerou instalovanou v horní části rámu čelního skla a podle situace upravuje rychlost jízdy a vzdálenost od vozu vpředu.

Kombinovanou regulaci rychlosti a vzdálenosti lze použít v rozmezí 30 až 140 km/h. V případě potřeby může systém vozidlo zpomalit až do úplného zastavení. Pro opětovné rozjetí stačí pouze krátké sešlápnutí plynového pedálu.

Nové pakety a výbava umožňují cílenou individualizaci.
Nově strukturovaná nabídka výbavy a paketů umožňuje zákazníkům optimálně přizpůsobit jejich 3dveřové MINI, 5dveřové MINI a MINI Cabrio. Díky tomu mohou majitelé jednoduchým a uceleným způsobem oblíbenými prvky rozšířit bohatou standardní výbavu MINI. Výbavy se vyznačují především nezávislými a harmonicky sladěnými designovými prvky exteriéru a interiéru. Díky přehlednému výběru výbavových paketů lze splnit individuální přání týkající se komfortu, asistenčních systémů, ovládání a konektivity. Navíc omezený počet individuálních prvků výbavy stále umožní majiteli dodat vozu vlastní osobitý styl.

Mezi nabízenou volitelnou výbavu, doplňující bohatou standardní výbavu, patří také prostorové osvětlení Ambient Light a jízdní režimy MINI Driving Modes. Součástí výbavy Classic Trim jsou rovněž mimořádně atraktivní barvy karoserie a kola z lehké slitiny, stejně jako černá sportovní sedadla v kombinaci tkanina/koženka Black Pearl/Carbon Black a leskle černé vnitřní plochy Piano Black.

Ještě většího potěšení z jízdy a sportovní přitažlivosti lze dosáhnout výbavou John Cooper Works, která je k dispozici pro všechny modelové verze s výjimkou MINI One First a MINI Cooper SE. Výše zmíněné provedení zajišťuje specifický výběr barevných provedení karoserie, aerodynamický kit John Cooper Works, leskle černé obložení Piano Black a černá 17palcová kola z lehké slitiny v designu Track Spoke Black nebo 18palcová kola z lehké slitiny v designu Circuit Spoke pro modely MINI John Cooper Works a MINI John Cooper Works Cabrio. Součástí výbavy John Cooper Works je navíc adaptivní podvozek.

K ještě většímu MINI potěšení z jízdy přispívají v interiéru černá sportovní sedadla John Cooper Works v kombinaci Dinamica/kůže Carbon Black, volant s logem John Cooper Works potažený kůží Nappa, leskle černé obložení, prahové lišty John Cooper Works, antracitové čalounění střechy a pedály z nerezové oceli.

Provedení MINI Yours propůjčuje vozu mimořádně stylový vzhled prostřednictvím vysoce kvalitního laku karoserie a log MINI Yours na B- a C-sloupku 3- a 5dveřového MINI, stejně jako 18palcových kol z lehké slitiny v designu MINI Yours British Spoke a 17palcových kol z lehké slitiny v designu Roulette Spoke pro MINI Cooper SE. Exkluzivní atmosféru v interiéru zajišťují černá kožená sportovní sedadla MINI Yours Leather Lounge Carbon Black, volant potažený kůží Nappa s logem MINI Yours, antracitové čalounění stropu, podlahové koberečky MINI Yours a obložení interiéru v novém provedení MINI Yours Aluminium. Výbava MINI Yours je nabízena pro všechny modelové varianty s výjimkou MINI One First.

Provedení Electric je k dispozici výhradně pro MINI Cooper SE. Zahrnuje bílý metalický lak White Silver s černou střechou a žlutými kryty vnějších zpětných zrcátek a 17palcová kola z lehké slitiny v designu Electric Power Spoke, stejně jako černé kožené čalounění Cross Punch Carbon Black, volant potažený kůží Nappa s logem MINI Electric a antracitové čalounění stropu.

Nově sestavené pakety zahrnují dodatečné prvky komfortu, jízdní asistenty a funkce konektivity. Nový komfortní paket zahrnuje například automatickou klimatizaci, středovou loketní opěrku, vnitřní zrcátko s funkcí automatického zatmavování, paket vnějších zrcátek a úložný paket. Paket Comfort Plus přidává komfortní přístup, vyhřívaná sedadla a volant.

Paket Driver Assistance obsahuje parkovací asistent se senzory vzadu a zadní kamerou, automatické udržování rychlosti a Driving Assistant včetně nového varování před opuštěním jízdního pruhu. U paketu Driver Assistance Plus jsou tyto funkce doplněny parkovacím asistentem a aktivním systémem pro udržování rychlosti s funkcí Stop & Go.

Nový ovládací systém s moderním grafickým zobrazováním a další funkce konektivity.
Ovládací systém všech tří nových modelů MINI je nyní pokročilejší než kdykoli předtím díky novému grafickému zobrazování a dále vylepšeným prvkům výbavy pro volbu a ovládání funkcí vozidla, audiosystému, hands-free telefonu, navigace a aplikací. Displej se symboly a bílým textem na novém barevném pozadí se vyznačuje obzvláště kvalitním a moderním vzhledem. Požadované položky menu se zobrazují jako „živé widgety“ a lze je aktivovat přejetím prstu, po čemž se zobrazí ve zvětšené formě uprostřed displeje.

Pokročilé funkce konektivity, audio a navigační funkce jsou kombinovány ve třech dalších výbavových paketech, které na sebe navazují. Multifunkční přístrojový panel, MINI Connected, ConnectedDrive a služby Remote Services jsou všechny součástí paketu Connected Media. Paket Connected Navigation přidává navigační systém MINI včetně dopravních informací v reálném čase a přípravy Apple CarPlay. Paket Connected Navigation Plus doplňuje také MINI Connected XL, Concierge Services, MINI Head-Up Displej a přípravu pro telefon s bezdrátovým nabíjením.

Vždy připojeno k MINI: Nová aplikace MINI.
Nová aplikace MINI nabízí pokročilé uživatelské prostředí, které je zcela zaměřeno na digitální životní styl. Řidičům umožňuje kdykoliv se spojit s jejich MINI a zobrazit například informace o stavu vozu nebo připravit další prohlídku vozu. Aplikace MINI, kterou si lze v současné době zdarma stáhnout z obchodu Google Play a Apple App Store ve 30 evropských zemích včetně České republiky, slouží jako univerzální rozhraní mezi chytrým telefonem nebo jinými osobními zařízeními a automobilem. Aplikace MINI má svěží design a nové funkce.

Na dálku lze například zkontrolovat stav palivové nádrže nebo baterie. Díky službám Remote Services je možné MINI lokalizovat a zamknout nebo odemknout jeho dveře. Z chytrého telefonu můžete také přímo do vozu odesílat navigační cíle. Pomocí aplikace MINI je rovněž možné velmi pohodlně domluvit servisní prohlídky. Další součástí aplikace jsou pro daný model specifické služby MINI Electric. Na dálku lze ovládat také proces nabíjení a v závislosti na ročním období aktivovat nezávislé topení nebo klimatizaci modelu MINI Cooper SE. Do poloviny roku 2021 bude aplikace MINI k dispozici ve více než 40 zemích a 23 jazycích.

Ceny nových modelů MINI jsou i přes mnohá vylepšení nižší než u   předchozích provedení. Ceny základních verzí:
MINI 3dveřové                       od 505 700 Kč

MINI 5dveřové                       od 527 800 Kč

MINI Cabrio                            od 622 700 Kč

Zdroj: TZ BMW

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora