Ostré verze aut začíná kupovat ve velkém starší generace. Základní motorizace už stačí málokomu

Když jsme na silnici potkali ostřejší verzi nějakého auta, obvykle v ní seděl mladík nebo muž spadající do kategorie „krize středního věku“. Dnes se ale trendy mění a do ostřejších verzí sedá i starší generace, sedají do nich rodiny i lidé, do kterých bychom nikdy neřekli, že si takové auto koupí. Proč to dělají? Za vše mohou automobilky.

Široké portfolio vozů

Automobilky dnes přicházejí na trh s opravdu širokým portfoliem vozů. Není moc běžné, že by některá z automobilek byla úzce profilovaná. Většina se snaží mít svého zástupce v každém segmentu, aby si mohla ukrojit kus pomyslného koláče mezi zákazníky. Vybrat si tak u jedné značky můžeme miniaturní auto do města, obrovské SUV či třeba i offroad. Ne vždy je ale podobná cesta ideální.

Velká auta, malé motory

Je tu ještě jeden trend, který je u automobilek čím dál častější. Jsou to malé motory. Samozřejmě co do objemu. Stále častěji se tak u poměrně běžných vozů setkáváme s tím, že mají pod kapotou litrový tříválec s výkonem několik desítek kW. Ten je sice doplněn o turbo a naladěn tak, aby dobře táhl od nízkých otáček, ale tím jeho výhody končí. Pomineme životnost, tady ještě nejsou k dispozici dostatečná data, ale co je jasné, že slabý motor jenom těžko utáhne plně naložené auto tak, aby jízda byla alespoň „normální“, když už nic lepšího.

Zdroj obrázku: Freepik

Hurá do ostrých verzí

A potom tu je ještě něco. Ostré verze klasických sériových modelů. Liší se designem a také motorizací. Ta najednou začíná dávat smysl. A mnohdy je to také jediná motorizace, která dokáže splnit potřeby zájemce o nové auto. Má optimální výkon i pro rodinné cestování s plným autem a má takový objem a počet válců, které odkazují na minulost a osvědčené konstrukce motorů. A tak vzniká zajímavý paradox, kdy starší generace houfně kupuje ostré verze jednotlivých modelů, automobilky vytvářejí tuto variantu z každého modelu a realitou na silnicích je, že mnozí mají auto, které můžeme označit za normální.

Zdroj: https://www.autolist.com/guides/average-car-horsepower