Otevřít dveře u auta vypadá banálně. Přesto to málokdo dělá správně, většina zbytečně riskuje

Dá se říct, že otevírání dveří u auta není žádná věda. Ano, ale jenom ve chvíli, kdy máte auto na svém dvorku nebo v garáži. Jakmile z něho vystupujete na ulici nebo parkovišti, hrozí nebezpečí. Pohyb okolo vozu může být různý. Chodec, cyklista, dítě, další parkující vůz… Je toho mnoho, co se dá přehlédnout. I proto je vhodné techniku otevírání dveří inovovat.

Klasicky nejbližší rukou

Málokdo se při otevírání dveří zamyslí nad tím, jak je otevírá. Pro každého je to pohyb zcela automatický. Po klice sáhne člověk takzvaně bližší rukou. Kdo sedí na straně řidiče, ten levou. Kdo na straně spolujezdce, ten pravou. Ano, z hlediska otevření dveří je to pochopitelně nejpohodlnější varianta. Málokoho by napadlo sahat na kliku pomocí druhé ruky. Ač se to zdá nepřirozené, v zájmu bezpečnosti je to lepší řešení.

Ti vpředu mají výhodu

Nutno říct, že při vystupování z vozu, při otevírání dveří, mají značnou výhodu ti, kteří sedí vpředu. Důvod je jednoduchý. Mají k dispozici zpětná zrcátka. Při správné poloze těla lze jednoduše vidět, zda se kolem auta někdo nepohybuje nebo k vozu nemíří. Po takovém zkontrolování můžou být dveře otevřeny i nejbližší rukou, protože to bude bezpečné.

Mohlo by vás zajímat:  Mnoho rodin vozí v autě obyčejnou papírovou krabici. Její praktické využití bezdětní neznají
Zdroj obrázku: Freepik

Proč otevírat druhou rukou?

V čem je otevírání dveří vzdálenější rukou bezpečnější? Na to přijde každý ve chvíli, kdy to zkusí. Pro tělo může být tato pozice značně nepřirozená, ale jde jenom o malou chvíli. Během ní se tělo natolik vytočí, že má člověk rázem lepší výhled jak do strany, tak i na dění těsně za autem. Při otevírání dveří vzdálenější rukou je větší šance, že uvidíte například jiné auto, chodce nebo cyklistu.

Bez této kontroly můžete otevřít dveře přímo do jízdní dráhy jinému účastníkovi silničního provozu. V tu chvíli jste to vy, kdo je viníkem dopravní nehody. Bez dostatečné kontroly okolí vozu ani otevírání vzdálenější rukou nemusí problémům zamezit, ale rizika v takovém případě pomůže značně snížit.

Zdroj: https://www.rd.com/article/open-car-door-right-hand/