Otevřít v Británii dveře u auta špatnou rukou vyjde draho. Hrozí pokuty v řádech desetitisíců

Na silnicích nejsou jenom auta, ale jsou tam také cyklisté. Ti jsou poměrně zranitelnou skupinou a na řidičích je, aby na ně dávali co největší pozor. Nejenom při jízdě, ale také po zastavení a při otevírání dveří. V naší zemi v souvislosti s tím platí celkem obecná pravidla, kdy řidič musí zkontrolovat, zda může dveře bezpečně otevřít. To v Británii značně přitvrzují.

Otevírání dveří správnou rukou

U nás když zastavíme auto, sáhneme po klice obvykle bližší rukou. Řidič levou, spolujezdec pravou. Tento způsob otevření dveří je sice pohodlný, ale může být nebezpečný. Proto se často mluví o takzvaném holandském způsobu – podle země, kde je aplikován. Ten říká, že posádka v autě by měla otevírat dveře rukou vzdálenější.

Při tomto způsobu je vyšší šance, že se tělo vytočí do takového úhlu, kdy je jednodušší spatřit například cyklistu, který kolem auta právě jede. V Británii, kde se nejezdí vpravo, nýbrž vlevo, vešlo toto pravidlo v platnost. Řidič tak nesmí brát za kliku pravou rukou, ale levou. A vzdálenější rukou musí otevírat dveře i zbývající posádka v autě.

Zdroj obrázku: Freepik

Nejenom doporučení, ale vyžadování

Mnozí bezpečnostní experti hovoří o holandském způsobu otevírání dveří jako o variantě, která je pro cyklisty bezpečnější. Většinou je ale tento způsob jen doporučován. V Británii je tomu však jinak a zde je tento postup dokonce nařízen zákonem. Kdo otevře dveře, jak je zvyklý, a způsobí kvůli tomu karambol, může se obávat postihu. A ten nebude nijak malý.

Kdo své povinnosti nesplní, ten může být dokonce pokutován. Výše pokuty je stanovena až na 1 000 liber, tedy v přepočtu zhruba třicet tisíc českých korun. Cílem tohoto poměrně přísného nařízení je pochopitelně zajistit vyšší bezpečnost těm nejohroženějším. A nemusí to být jenom cyklisté, ale může se jednat například i o jezdce na koloběžce nebo motoristy na skútrech.

Zdroj: https://www.leaderlive.co.uk/news/19867562.highway-code-new-rule-fine-drivers-opening-door-wrong/