Otisk prstu i na autech? Víme, kdo tuto možnost plánuje jako první

Finger 2081169 960 720[1]

Že můžete svůj mobilní telefon propojit se svým automobilem a doslova ho ovládat na dálku, to už dnes není nic výjimečného. Hlavně v top class segmentu jde  zajímavou součást výbavy. Když se zastavíme také u mobilních telefonů, musíme říci, že je standardem možnost odemknout si ho pomocí otisku prstu. A nyní zpět k autům – jedna automobilka plánuje, že svým otiskem odemknete i samotný vůz.

Jaká automobilka tuto možnost nabídne? Je to Hyundai

Korejská automobilka Hyundai posední roky ukazuje, že jí inovace nejsou cizí a že chce posouvat svá auta o krok před konkurenci. A právě integrování čtečky otisku prstu má být jednou ze zajímavých věcí, které se u nových vozidel objeví.

Mohlo by vás zajímat:  Malajský Proton má po čínské finanční pomoci velké plány. Každý rok 1 nový automobil

Čekat nebude nutné nikterak dlouho, jelikož odemykání vozu pomocí otisku prstu by měl mít ve své výbavě model Santa Fe. Tedy konkrétně nová generace daného automobilu, který naváže na úspěch stávajícího vozu.

Bezpečnost a jednoduchost

Důvodem této inovace je primárně zjednodušení odemčení vozidla. Klasické bezklíčové odemykání sice umožní dostat se do auta i bez nutnosti mít klíče v ruce, ale zároveň je nutné mít je u sebe – a blízko vozu. Odemykání pomocí otisku prstu by toto eliminovalo. Stačilo by přiložit prst a automobil by se ihned odemkl. Bez ohledu na to, kde má majitel klíčky.

Mohlo by vás zajímat:  Abarth nepočítá s výrobou svého roadsteru ani s derivátem 500L

Zároveň má být otevírání auta otiskem prstu zárukou bezpečnosti. Klíčky může člověk ztratit a problém je na světě. U otisků prstů však nic z toho nehrozí. Otisk má každý člověk jedinečný a tak nemůže dojít k tomu, že by se do vozu pomocí svého otisku dostala nepovolaná osoba. To má podpořit i kvalita senzoru, který eliminuje chyby, stejně jako dokáže vyloučit i latexové otisky, díky měření elektrického odporu v konečku prstu.

Zajímavé možnosti personalizace

Hyundai plánuje odemykání otiskem dotáhnout do dokonalosti. Že bude možné nastavit několik otisků – třeba pro každého člena rodiny, je samozřejmost. V plánu jsou ale i budoucí personalizace. Podle otisku auto rozpozná, kdo ho bude aktuálně řídit. A podle toho nastaví preferovanou teplotu, rádiovou stanici, stejně jako nastaví zrcátka nebo sedačku. Konkrétní osoba jenom sedne a jede.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora