Papírová spotřeba odpovídá reálnému provozu málokdy. Při výběru auta je lepší koukat i na jiné parametry

V době, kdy ceny paliv atakují maximální hranice, chce mnoho lidí auto, které bude skutečně úsporné. Většina zájemců o nový vůz nebo o ojetinu hledí především do dokumentace k autu. Zde najdou hodnoty spotřeby, které však neodpovídají vždy plně realitě. I když se jí metodika testování WLTP blíží, skutečná data bývají jiná. Co vše má na spotřebu auta vliv?

Kde budete jezdit?

Metodika WLTP se snaží napodobit běžný provoz, ale zároveň je třeba dodat, že se automobilky při této jízdě co nejvíce snaží, aby byla co možná nejúspornější. Při snaze zjistit spotřebu je namístě zohlednit, kde budete nejvíce jezdit právě vy. Zatímco ve městě bude dominovat vůz s podílem elektřiny, mimo město to bude motor s větším objemem, který i v dálničním tempu dokáže pracovat v nižších, pro spotřebu příznivějších otáčkách.

Kolik auto váží?

Důležitou hodnotou, která má vliv i na spotřebu, je hmotnost auta. Čím je auto těžší, tím náročnější je uvést ho do pohybu a udržet jeho konstantní rychlost. Důležité je myslet nejenom na hmotnost samotného auta, ale i na to, co vše v něm budete vozit. Čím větší váha auta, tím větší spotřebu pochopitelně očekávejte bez ohledu na použitou motorizaci.

Zdroj obrázku: Freepik

Jak auto vypadá?

Vliv na spotřebu má také to, jak auto vypadá. Tedy jeho design, který jde ruku v ruce s aerodynamikou. Ta se začala významně řešit hlavně s nástupem elektromobilů, kde se počítá každý kilometr dojezdu. Čím lepší aerodynamika, tím lepší spotřeba i při vyšších rychlostech, jelikož je to právě odpor vzduchu, který má při jízdě vliv na to, kolik výkonu musí motor auta vygenerovat, aby dokázal udržet rychlost.

Parametry motoru

Jsou to také parametry motoru, které je vhodné sledovat, pokud nás zajímá, jakou bude mít auto reálnou spotřebu. Jsou to hlavně hodnoty otáček, které mají vliv na to, kolik si motor vezme. Když pracuje ve vysokých otáčkách, má to na spotřebu pochopitelně značně negativní vliv.

Zdroj: https://www.bellperformance.com/blog/bid/115379/Tips-on-Buying-a-Fuel-Efficient-Car