Pár metrů obyčejného lana může pomoci z problémů. Dokážete s ním nastartovat, nebo vyjet při zapadnutí

Africa 1170050 1280

Mít v autě několik metrů dostatečně pevného lana se hodí nejenom k tomu, kdy je potřeba váš nebo jiný vůz táhnout. Obyčejný provaz může mít o mnoho více praktických využití. Jeden trik využívají třeba pouštní nomádi při zapadnutí. Ten je však bez problémů aplikovatelný i v našich běžných podmínkách. Druhý trik může využít kdokoliv, kdo má problém s nastartováním svého vozu a poblíž není nikdo se startovacími kabely. Jak tedy lano v obou situacích efektivně využít?

Na poušť, ale i do bláta nebo do sněhu

Když může pouštní nomád tímto způsobem vyprostit auto zapadlé v písku, dá se takto vyprostit také vůz, které uvízne v bahně nebo na jiném podobném povrchu. Zatímco nomádi musí v poušti naplnit pytel pískem a pak ho zakopat do země, aby si vytvořili pevný bod, v našich podmínkách stačí lano připevnit k dostatečně vzrostlému stromu. Lano se pak přiváže k prokluzujícímu kolu, a když řidič pomalu přidává plyn, auto se z pasti samo vyprostí a vyjede na stabilnější terén.

Mohlo by vás zajímat:  Trendy na českém trhu se mění, lidé mají zájem o jiné vozy než dříve

Zdroj obrázku: Pixabay

Jak s lanem nastartovat

Na podobném principu funguje i trik k nastartování auta s vybitou baterií. Lano je opět připevněno ke kolu, to se ale tentokrát pochopitelně netočí – vůz totiž nelze nastartovat. Lano je proto na kolo potřeba namotat podobně, jako když děti roztáčejí káču. Kolo musí být ve vzduchu, budete tedy potřebovat hever. Pokud namotaným lanem rychle trhnete a kolo se roztočí dostatečnou rychlostí, auto nastartujete.

K tomu je pochopitelně třeba, abyste měli klíček v zapalování a zařazenou rychlost. Kromě toho musíte mít manuální převodovku, ta je však naštěstí v našich podmínkách mnohem běžnější než automatická varianta. V případě youtubera, který trik osobně vyzkoušel, mělo auto zařazený třetí rychlostní stupeň.

Tento způsob nastartování auta sice funguje, jde však o nouzovou variantu. Pokud se nechcete dostat do situace, kdy vám nic jiného nezbyde, starejte se o svou baterii odpovídajícím způsobem:

  • s autem je třeba pravidelně jezdit
  • deaktivujte stop-start systém
  • jednou za čas změřte napětí baterie voltmetrem
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora