Paříž 2012 – Kia Carens III. generace

Abychom se dostali až k nejdelším kořenům Kie Carens, musím v hlavě zapátrat do roku 1999. Tehdy se představila coby ne zcela vzhledné a povedené MPV. Zástupcům Kie proto o tři roky později ruply nervy a představili rozsáhle modernizovaný facelift, na který se dalo dívat i bez přimhouřených očí. 7 let je však v životě auta velmi mnoho, proto přišla v roce 2006 řada na druhou generaci. I ta je však již za zenitem a brzy uvolní místo nové, moderní Kie Carens třetí generace. Oficiální premiéra je plánována na 27. září v 17:30.

Designéři Kia začínali u nového modelu Carens s čistým listem papíru. Chtěli vyjít vstříc potřebám moderních rodin s dynamickým životním stylem. Vůz postavený na zcela nové platformě nabízí eleganci s designovými prky modelů PicantoCee´d, prakticky využitelný vnitřní prostor, uhlazené aerodynamické tvary, dlouhý rozvor a až sedm míst pro cestující. 

Jediná fotka interiéru je i pro tuto chvíli zatraceně málo, můžeme si však alespoň udělat hrubou představu. Stejně jako u nového Cee´du oceňuji stylový a nenásilný design a na pohled příjemné a dobře zpracované materiály (vycházím ze zkušeností s novým Cee´dem). Čeho se však noví Korejci nezbaví, je záplava tlačítek na designově povedeném volantu. 

V oficiální tiskové zprávě se bohužel nehovoří o pohonných jednotkách, které budou pro Carens dostupné. Očekávat tak můžeme nabídku atmosférických benzínových motorů GDI a úsporných naftových agregátů CRDi s objemy 1,6 litru a výkony od 66 do 99 kW. Nebyl bych překvapen, kdyby se v prodeji objevila také jednotka 1,7 CRDi z modelu Optima

V expozici značky Kia na pařížském autosalonu bude vedle nového modelu Carens k vidění také zcela nový pro_cee’d, který zde rovněž oslaví světovou premiéru. Kromě obou zmíněných novinek se ukáže nový sedan Optima Hybrid s dvoulitrovým motorem, jenž slibuje kombinaci výkonu a hospodárnosti, a modernizované SUV Sorento se zážehový motorem GDI 2,4 litru o výkonu 141 kW (192 k). 

Mohlo by vás zajímat:  Kia představila novou podobu MPV Sedona