Paříž 2012 – Kia Pro_Cee´d

Pařížský autosalon  je za dveřmi a s ním i další várka žhavých novinek. U hatchbacků dnes ještě chvíli zůstaneme a řekneme si něco o zbrusu novém modelu korejské automobilky Kia. 

Kia Cee´d se představila na březnovém autosalonu v Ženevě a souběžně se sestřenicí i30 již okupují evropský trh. Zatímco i30 bude nabízena pouze v pětidveřovém uspořádání a jako kombi, Kia myslí rovněž na mladé zájemce o sportovní třídveřový vůz. Stejně jako první generace, i nová krev dostala jméno Pro_Cee´d. Příchod na náš trh očekáváme v prvním čtvrtletí příštího roku.

Třídveřový Pro_Cee´d se po stránce designu velmi povedl. Nešlo pouze o úběr zadního páru dveří, ale i o přepracování přední části. Tam nyní registruji návaznost masky chladiče na světlomety, podobně jak je tomu u BMW řady 3 F30. Agresivnější nárazník si nyní lépe rozumí s kapkovitými zpětnými zrcátky, výrazný prolis na bocích vozu mi nejvíce připomíná nový Opel Astra.

Nejvíce se pochopitelně zapracovalo na zádi, která si i přes absenci páru dveří zachovala eleganci. Zajímalo by mě pouze, jak utrpěl citelným snížením linie střechy zavazadlový prostor a jaký bude výhled z malých zadních okének. Trochu mě mrzí tvar zadního nárazníku. Ten byl pravděpodobně navrhován v pátek před koncem pracovní doby. Mírný náznak (byť nepotřebného) difuzoru by mu rozhodně slušel.

Mohlo by vás zajímat:  Fabia dostane sportovnější provedení Monte Carlo

Interiér je samozřejmě stejný jako u výchozích verzí, prospěly mu však černé doplňky a sedačky se sportovním nádechem. Na tříramenném volantu je tradičně přetlačítkováno, ovšem na místech, které nebrání dokonalému ovládání vozu. Podobně jako u i30 byla i zde nahrazena konvenční ruční brzda elektronickou.

Kia Pro_Cee´d se představí s paletou motorů, které jsou v nabídce i pro kombi a pětidveřový hatchback. Stále tak bude na výběr ze dvou benzínových a naftových agregátů o výkonech od 66 do 99 kW. Těšit se však můžeme také na učiněný zázrak – přeplňovanou benzínovou šestnáctistovku, která bude poskytovat výkon 149 kW. S touto jednotkou pod kapotou si již model zaslouží onu frajerkou předponu „Pro“.