Parné letní dny se pomalu blíží, klimatizace si zaslouží pořádnou revizi

Až donedávna byla klimatizace v autě symbolem luxusu. Nejdříve se objevovala jen v limuzínách, pak v manažerských vozech západní provenience a ještě o něco později za příplatek i ve vozech střední třídy. Kdo ji v autě měl, ten se s ní neváhal pochlubit. Ale tahle doba už je dávno pryč, dnes je klimatizace v autě naprostým základem, bez něhož si řízení v létě už ani nedovedeme představit. A to přitom Česká republika zdaleka nepatří mezi ty nejteplejší evropské státy. V našem dnešním článku poradíme, jak klimatizaci na léto připravit, abyste nebyli v prvním tropickém dni nemile překvapeni, že se rozbila.

Zdroj obrázku: Pixabay

Klimatizaci používejte co nejvíce

Trochu překvapivě u klimatizace platí, že čím více a častěji ji používáte, tím lépe. A to i pro její životnost. Jednotlivé součástky klimatizace totiž pracují v nepříliš příznivých podmínkách, jsou vystaveny vysokému tlaku i vysokým tepelným rozdílům. Pokud je používána pravidelně, nejlépe každodenně, jsou všechny její součástky pravidelně promazávány olejem, který je před těmito náročnými podmínkami do značné míry chrání. Klimatizaci byste proto měli používat i v zimě.

Zdroj obrázku: Pixabay

Pravidelná údržba

Nepřítelem vaší klimatizace je také vlhkost, zejména v zimě, kdy je prakticky všudypřítomná. Nejméně jednou za dva roky byste si proto měli nechat klimatizaci kompletně vyčistit a zbavit vlhkosti. Stejně často je třeba doplňovat také chladicí kapalinu. Alespoň jednou ročně, nejlépe před létem, kdy jsou na klimatizace kladeny nejvyšší nároky, byste kromě toho měli:

  • Vyčistit filtr klimatizace. Pokud je jakkoli mechanicky poškozený nebo pokud je opravdu silně znečištěný, je lepší jej rovnou vyměnit.
  • Vyčistit přívod vzduchu do kabiny, obvykle jde o soustavu hadiček.
  • Vyčistit přívod venkovního vzduchu, který bývá zanesený zejména na podzim.
  • Zkontrolovat průchodnost odtokových hadic kondenzátu z výparníku klimatizace.
Komentáře