Patníky neslouží jen pro lepší orientaci v noci. Ignorovat je se může vymstít

Když jedeme autem, musíme si všímat mnoha věcí. Naší pozornosti nesmí uniknout nic, co by mohlo ohrozit nejenom naši bezpečnost. Jednou z věcí, kterých je vhodné si všímat, jsou patníky. Mnoho lidí je ignoruje, a tak často ani netuší, že mohou mít různé barvy. Co symbolizují a v čem jsou tak důležité?

Bílý patník

Bílé patníky jsou klasikou u našich silnic. Sice výrazně změnily svou konstrukci, kdy se s robustních prvků staly jenom kusy plastu s odrazkou, svůj význam ale stále mají. Především při snížené viditelnosti pomáhají v lepší orientaci a určení, kudy vede vozovka. Též dobře pomáhají během noční jízdy, kdy je třeba se dobře a správně orientovat v tom, kudy vede vozovka. Ne na všech úsecích se s nimi ale setkáme. Je řada míst, kde bílý patník prostě nenajdeme.

Zdroj obrázku: Freepik

Červený patník

Červených patníků na svých cestách nepotkáme tolik, ale občas se objeví. Pokud jste si někdy lámali hlavu nad tím, co vlastně znamenají, je vysvětlení poměrně jednoduché a jasné. Červené patníky označují místo připojení účelové komunikace. Nejčastěji se tedy nachází na místech, kde na silnici ústí polní či lesní cesta. Mají tak dát jasně najevo, že v tomto místě musí dát kdokoliv, kdo přijíždí z účelové komunikace, přednost všem ostatním na silnici. A radí i řidiči, že v tomto místě přednost zprava rozhodně nedává, ale může bez obav pokračovat dále.

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru auta se hlavním stává parametr, který byl v předchozích letech spíš okrajový

Modrý patník

Jsou úseky, kde je hned několik modrých patníků za sebou a potom dlouho nic. Často se jedná třeba o různé mosty nebo dálniční nájezdy. Už z tohoto umístění se dá odvodit, co modré patníky vlastně znamenají. Upozorňují na riziko námrazy. V letních dnech je tedy nemusíme brát nijak v potaz, ale v těch chladnějších a zimních upozorní na místa, kde to může klouzat. To ale neznamená, že tam, kde patník není, to klouzat nebude. Na místech s modrými patníky je ale dané riziko často mnohem vyšší.

Zdroj: https://www.manchestersafety.co.uk/what-do-the-different-road-traffic-cone-colours-mean