Péči o klimatizaci ve voze zvládne každý řidič, na jedno pravidlo však často zapomínáme

Dnes je klimatizace v autech něco, co je naprosto běžné. I v mnoha základních výbavách aut je k dispozici alespoň ta manuální. Mnoha lidem tak zpříjemní cestování, jelikož i když je venku sebevětší horko, v autech je stále velmi příjemně. Nutno však dodat, že s existencí klimatizace souvisí i několik povinností. Ty se týkají především nutné péče a údržby. Tu základní zvládne samotný řidič. Je ale nutné připomenout, že ne všichni ví, jak na to. Velmi často se na jednu důležitou věc přece jenom zapomíná.

Jak klimatizace funguje

Princip klimatizace je vlastně velmi jednoduchý. Teplý venkovní nebo i vnitřní vzduch je nasáván a ochlazován. Díky tomu lze i v poměrně krátkém čase vychladit interiér vozu. Ale jde to i opačně – v principu klimatizace dokáže i topit. Označuje se jako tepelné čerpadlo vzduch/vzduch, jehož výhoda je obecně nízká spotřeba energie, což je velká výhoda například v elektromobilech. Mnoho řidičů si však stále myslí, že zapnutá klimatizace má enormní vliv na spotřebu, proto ji raději nepoužívá. To je ovšem z hlediska údržby velká chyba.

Mohlo by vás zajímat:  Kutilové si rádi vše opravují sami, ale některé opravy je lepší přenechat profesionálům

Zdroj obrázku: Pixabay

Klimatizaci zapínejte pravidelně

Mechanismu na kterém klimatizace funguje, dlouhé období nečinnosti nesvědčí. Naopak, klimatizaci byste měli zapínat pravidelně, a to i v zimě. Nejlépe při každé jízdě, pokud nejde o několikaminutový přejezd. Kromě toho, že uděláte velkou službu své klimatizaci, se tak také zbavíte nadbytečné vlhkosti, kterou klimatizace z kabiny odvádí, což je nejenom v zimě velký benefit.

Kromě pravidelného zapínání klimatizace je třeba starat se i o jednotlivé komponenty, které s ní souvisí. Údržbu kompresoru, ale i doplňování chladiva, je pochopitelně nutné nechat na odborné firmě s příslušným vybavením a osvědčením. Co ale můžete zajistit vy, to je bezproblémové proudění vzduchu. Máme na mysli pravidelné měnění filtrů, i péči o výdechy klimatizace v interiéru. I to jsou věci, kterými její činnost poměrně snadno zefektivníte.

Zdroj: https://www.medlockgulf.com/blog/tips-for-maintaining-your-car-air-conditioning-system