Pentagon pomocí balónů monitoruje automobily v 6 státech. Chce zvýšit bezpečnost v zemi

The Intersection 2683894 960 720[1]

Že nás téměř na každém roku sledují kamery, to už jsme si tak nějak zvykli. V USA se však objevila další novinka určená pro sledování lidí. Konkrétně potom motoristů. Pentagon se rozhodl monitorovat vozidla na silnicích celkem sofistikovaným způsobem. A to pomocí balonů. Cílem má být především zvýšení celkové bezpečnosti v zemi, stejně jako zefektivnění boje proti drogové kriminalitě.

Balony se používají v 6 státech

Nejde o žádný malý pilotní projekt, jelikož aktuálně jsou tyto monitorovací balony použity v 6 státech. Konkrétně se jedná o tyto: Jižní Dakota, Minnesota, Iowa, Wisconsin, Missouri a Illinois, kteé mají společnou svou polohu, jelikož leží na středozápadě celých Spojených států amerických. Daný balon se pohybuje ve výšce okolo 65 000 stop a dokáže sledovat i několik vozidel najednou. Jeho činnost není ovlivněna ani počasím, ani není ovlivněna tím, zda se jedná o den, nebo noc. Dokáže pracovat nepřetržitě 24 hodin denně za jakýchkoliv podmínek. Aktuálně je ve vzduchu 25 balonů které jsou konstruovány tak,aby byly schopny využívat energii ze slunce.

Mohlo by vás zajímat:  Když auto nestartuje, není nutné propadat panice. Většinou se jedná o banality, které snadno vyřešíme

Unikátní systém výměny dat

Balony jsou schopny získaná data nejenom zpracovat a následně posílat na zem. Jsou schopny také vzájemné komunikace mezi sebou a zajistit si výměnu potřebných informací. Oproti bezpilotním letounům mají výhodu v tom, že mohou zůstávat na nebi po dobu několika týdnů i měsíců. Licenci na jejich provozování má americká armáda na dobu 6 měsíců. Během této doby musí motoristé ve zmíněných státech počítat s tím, že jsou pod neustálou kontrolou.

Mnoho negativních reakcí

Jakmile se informace o sledování aut pomocí balonů dostala na veřejnost, byla velká část lidí pobouřena. Jejich životy jsou sledovány doslova na každém kroku a nyní i kdykoliv sednou do auta. Pentagon tak může získat velmi citlivá data o běžném životním stylu obyvatel daných států, které mohou být v budoucnu pochopitelně zneužitelné. Stát tak bude o každém vědět, kdy odjíždí do práce, kdy se vrací, kde se cestou stavuje, jak se tam dlouho zdrží a řadu dalších soukromých informací.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora