Petrolhead celebrity – Henry Blight (Tobey) Halicky

Henry Blight (Tobey) Halicky se narodil v roce 1940 do bohaté rodiny. A už od dětství jezdil vším, co se mu dostalo do rukou. Jakmile zjistil, že když nabourá dobře, tak se ani neškrábne, tak se rozhodl stát automobilovým kaskadérem.

Prošel několika nezáživnými filmy, až se v roce 1973 sám rozhodl natočit s kamarády film jen o autech. Do hlavní role obsadil sebe a sekundovat mu měla Eleanor. Teď nemyslíme její remakovou verzi, ale původní Ford Mustang MACH 1. Tohle auto kompletně odstrojil a vyvařil aby bylo schopné vydržet několikadenní natáčení. Během těchto dní (ve filmu to trvá něco přes hodinu) se z nového vozu stane sotva pojízdné torzo. To ale mimochodem je schopné jezdit ještě v dnešní době. Po pěti natáčecích dnech bylo na světě deset hodin materiálu, takže si Henryho parta pozvala na pomoc kamarády z filmového studia, aby záznam v práci sestříhali.

Ve studiu se k materiálu dostali i jejich nadřízení, které tohle dílo učarovalo. Studio se s Henrym okamžitě spojilo a domluvilo se na uvedení filmu Gone in 60 seconds do kin. Vzniklo ještě pár postprodukčních záběrů z rádia nebo z policejní stanice, Henry pak celek schválil a film byl v roce 1974 uveden v USA do kin. Okamžitě se stal velmi populárním a začala příprava volného pokračování pod názvem Junkman.

I tento snímek byl o ničení desítek aut a to vždy kaskadérským způsobem, na čemž Henry trval. V tomto trendu se pokračovalo i ve filmu Gone in 60 seconds 2, při jehož natáčení ovšem Henry v pouhých osmačtyřicet letech zemřel. Stalo se topři nárazu přímo při provádění jednoho triku. Film ale pod vedením jeho dcery a manželky přesto vznikl a byl uveden do kin, ačkoliv před jeho smrtí bylo natočeno jen 40 minut. Ty byly doplněny například i nepoužitými scénami z prvního filmu. Až tedy příště budete říkat ta magická slova „Šedesát sekund„, zkuste si vzpomenout na tento původní petrolheadský film a ne na moderní remake s Mustangem od Chipa FooseNicolasem Cagem v hlavní roli.

Mohlo by vás zajímat:  Facelift závodního Fordu Fiesta RS WRC